PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego swoją premierę będzie mieć krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Martyny Majewskiej – „Maria nie żyje”, który zakwalifikował się do konkursu polskiego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego online.
Bohaterką filmu jest Maria, która nie żyje, ale... żyje. Popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo jak się zabiła, szuka przyczyn własnej śmierci. Obserwuje jak wygląda świat bez niej. Trwają przygotowania do pogrzebu, sekcja zwłok i dezynfekcja w mieszkaniu. Maria zostaje zaproszona na przyjęcie dla zmarłych. Wdaje się w awanturę u wróżbity, który przepowiada przyszłość, tylko jeśli ktoś ją ma. Rodzina ma pretensje, że Maria żyje, skoro umarła. Uważają, źle żyła i źle umarła. Maria chce przerwać własny pogrzeb. Zaczyna wierzyć, że jest martwa, choć czuje inaczej.Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka (Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński). Producentem wykonawczym, jak i koproducentem jest Centrala Film, reprezentowana przez Dorotę Schleiss, Pawła Kosunia i Agnieszkę Janowską. Film powstał w ramach dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu "30 Minut". Pozostali koproducenci filmu to TVN - partner programu, Centrum Technologii Audiowizualnych, ASF Studio, Coloroffon, ATM Studio.

W tytułowej roli Marii zobaczymy Małgorzatę Gorol („Twarz”, reż. Małgorzata Szumowska; „Plan B”, reż. Kinga Dębska), a w pozostałych rolach pojawili się między innymi Małgorzata Foremniak, jako Dezynfektorka mieszkania czy raper Paweł „Popek Monster” Mikołajuw w roli Wróżbity.Martyna Majewska jest również autorką scenariusza "trzydziestki", na podstawie opowiadania Weroniki Murek „W tył, w dół, w lewo” ze zbioru „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina.” Wizjonerskie zdjęcia do filmu wyszły spod ręki Pawła Chorzępy (który, co ciekawe, startuje w tym samym konkursie z filmem "Synek", również ze Studia Munka SFP). Za scenografię odpowiada Joanna Hrisulidu, za kostiumy - Dorota Kuźniarska, za montaż - Michał Poddębniak. Autorem niepokojącej muzyki jest Dawid Majewski, a inspirowaną filmem „Pociąg” J.Kawalerowicza wokalizę wykonał Ralph Kamiński (to jego głos słyszymy w zwiastunie). Serię wyjątkowych fotografii do filmu wykonał Łukasz Bąk, który jest między innymi autorem fotosów do „Zimnej wojny” czy serialu „Król”.


Martyna Majewska jest absolwentką kulturoznawstwa na UW oraz reżyserii teatralnej na AST we Wrocławiu. Studiowała reżyserię na WRiTV w Katowicach. Jest reżyserką i scenarzystką filmów krótkometrażowych, teledysków oraz video - artów i współzałożycielką art – tanku Perfoteka.

  Najważniejsze realizacje:
„Batory_trans” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy
„Yemaya, królowa mórz” we Wrocławskim Teatrze Lalek
„Zrozumieć Giaura” i „Polska 120” w Wałbrzyskim Teatrze Lalek
„Sprawa. Dzieje się dziś” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
„Wyzwolenie: królowe” we Wrocławskim Capitolu.

Filmografia:
„Multifrenia”, etiuda fabularna, 2015
„Gdybym tylko był pająkiem”, etiuda dokumentalna, 2015
"Maria nie żyje", film fabularny krótkometrażowy, 202060. Krakowski Festiwal Filmowy Online odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020.

Fotosy: Mariusz Biernacki


 

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2020
Zobacz również
II edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych coraz bliżej
Instytut Adama Mickiewicza ogłasza nabór na rezydencje online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll