PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.03.2015
Najnowszy dokument z Wajda Studio, "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk zostanie zaprezentowany w oficjalnej selekcji tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs. Kllamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań jest w filmie.... radio.
Dokument zostanie zaprezentowany w ramach sekcji World Showcase, prezentującej najnowsze i najciekawsze formalnie filmy dokumentalne z całego świata.  W Festiwalu wezmą udział także inne filmy z Polski: "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki oraz "Miejsce" Julii Popławskiej ze Studia Munka SFP.

Festiwal odbędzie się w Toronto między 23 kwietnia a 3 maja 2015 roku.

  "Koniec świata“ to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nich z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań. Film wyreżyserowała Monika Pawluczuk, za zdjęcia odpowiedzialni są  Małgorzata Szyłak, Szymon Lenkowski, Jakub Giza, Michał Dymek. Agnieszka Glińska i Marcin Latanik wykonali montaż dokumentu,  Radosław Ochnio zrealizować mix dźwięku. "Koniec świata" pod opieką artystyczną Jacka Bławuta,


"
Koniec świata", fot. Wajda Studio


- Nigdy nie zapomnę atmosfery nocy grudniowych 2012 roku. Niby nic takiego się nie działo - majański, tak zwany, koniec świata, stal się tylko medialnym tematem, klasyczna zapchajdziura, ale wyczuwało się podskórne drżenie, niepokój. Świadomie nie poszłam w stronę relacjonowania tej atmosfery. Ona jak i sam "koniec świata" miał być tylko pretekstem. Papierkiem lakmusowym - mówi reżyserka filmu Monika Pawluczuk, autorka dokumentów "Modelki", "To Ty się zmień" oraz "Kiedy będę ptakiem", który okazał się być jednym z najczęściej międzynarodowo nagradzanych i prezentowanych polskich dokumentów 2014 roku.

"Koniec świata" został wyprodukowany przez Wajda Studio w koprodukcji z Telewizją Polską, Urzędem Miasta Łodzi oraz Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film. Partnerami filmu są Trailer & More oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- „Koniec świata” to kino formalne, proste,  a jednocześnie bardzo emocjonalne, nie pozwalające na dystans, wciągające w ekranową rzeczywistość. Rzucające wyzwanie wielkim, realizowanym z przepychem produkcjom. Pokazujące, że esencją kina jest przeżycie, a do tego niepotrzebne są fajerwerki, wystarczą cztery ściany, taksówka, rozmowa. Mam nadzieję, że tak, jak jury ostatniego festiwalu w Berlinie doceniło Złotym Niedźwiedziem „Taxi” Jahara Panahiego, tak „Koniec świata” zostanie zauważony na festiwalach dokumentalnych na świecie. Premiera filmu na prestiżowym  Hot Docs w Kanadzie to  wspaniały początek drogi dla tego filmu - uważa  Katarzyna Ślesicka, producentka filmu.

WRÓB
Wajda Studio
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2015
Zobacz również
fot. Wajda Studio
Wirtualny świat- realne zyski. Rynek gier
Sławomir Salamon: Box office prawdę ci powie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll