PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.01.2015
- To opowieść o człowieku, któremu nagle zaczyna rozpadać się świat i który staje przed wyborem: zwyciężę, czy będę zwyciężony? - zapowiada reżyser i scenarzysta, Jacek Lusiński.
- Bardzo dużo kosztował mnie również występ w moim najnowszym filmie"Carte Blanche" Jacka Lusińskiego, który dopiero jesienią wejdzie do kin. Gram tam Kacpra – nauczyciela, który stopniowo traci wzrok... - zdradził Andrzej Chyra już kilka miesięcy temu podczas rozmowy, jaką przeprowadziliśmy z nim na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (przeczytaj TUTAJ). Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z lubelskiego liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury –  ukrywa przed światem problem, z którym coraz trudniej sobie radzi. Kacper nie jest jednak sam. Pomaga mu i wspiera go jego najlepszy przyjaciel Wiktor. W tę postać wcielił się Arkadiusz Jakubik.


Andrzej Chyra i Urszula Grabowska w "Carte Blanche". Fot. Kino Świat.

Scenariusz "Carte Blanche", uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. Przy okazji premiery powstałego na jego podstawie filmu ukazuje się również powieść „Carte blanche”. Jej autorem jest reżyser Jacek Lusiński. W swoim zamierzeniu ma ona stanowić uzupełnienie treściowe filmu – rozwija opisaną tam historię, wzbogaca wiedzę o bohaterach. Wraz z książką ukaże się audiobook czytany przez Arkadiusza Jakubika, który ma pomóc osobom niedowidzącym w dotarciu do zawartej w nim historii. Książka "Carte Blanche" będzie dostępna w księgarniach już od 14 stycznia, a film wejdzie do kin 23 stycznia 2015 roku.

 

 

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi. - Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walce o normalność i codzienność – odpowiadał skromnie, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią.


Marcin Zawiśliński
SFP/ Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2015
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Polskie filmy na 10-lecie TVP Kultura
"Wałęsa..." w Hiszpanii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll