PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci o dwa nazwiska znakomitych artystów. W listopadzie na ul. Piotrkowskiej zostaną odsłonięte gwiazdy Andrzeja Chyry i Andrzeja Żuławskiego.

18 listopada o godzinie 13 w Łódźkiej Alei Gwiazdprzy ul. Piotrkowskiej 71 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Chyry, wybitnego polskiego aktora filmowego i teatralnego. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu Unesco zaprasza na otwarte spotkanie z aktorem w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Andrzej Chyra ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, na Wydziale Aktorskim w 1987 roku, następnie w 1994 na Wydziale Reżyserii. Widzowie mogli podziwiać go w znakomitych rolach teatralnych w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Rampa, Współczesnym, Rozmaitości czy Teatrze Nowym. Jego gra aktorska między innymi w "Barbarzyńcach" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Bachantkach" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego czy "Uroczystości" w reżyserii Grzegorza Jarzyny była wysoko oceniana zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków teatralnych.


W filmie „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego stworzył niezapomnianą rolę szantażysty, za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Orła.  Za rolę w filmie „Komornik” w reżyserii Feliksa Falka otrzymał drugiego w swojej karierze Orła, Złotą Kaczkę, oraz nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.  Rola w filmie „Carte blanche” przyniosła mu kolejne nagrody. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2021 potwierdza znakomitą aktorską klasę Andrzeja Chyry. Zagrał on bowiem w aż trzech filmach, które znalazły się w konkursie: „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Wszystkich naszych strachach” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta oraz w krótkometrażowym „Niewolniku” Grzegorza Piekarskiego.  Andrzej Chyra jest laureatem Specjalnej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.


Andrzej Żuławski


24 listopada o godzinie 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 80 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Żuławskiego. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie upamiętniające twórcę w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Andrzej Żuławski urodził się w 1940 roku we Lwowie. Przez wzgląd na pracę swojego ojca, Mirosława Żuławskiego – dyplomaty i pisarza, często zmieniał miejsce zamieszkania. Jako dziecko zetknął się z kulturą Paryża czy Pragi. Jednak to w stolicy Francji odebrał staranną edukację w szkole dwujęzycznej. Studiował na wydziale reżyserii wyższej szkoły filmowej IDHEC w Paryżu, a na Sarbonie i Uniwersytecie Warszawskim filozofię.


Współpracował z Andrzejem Wajdą jako asystent przy „Samsonie”, „Miłości dwudziestolatków” i  „Popiołach”. Z sprawą swoich filmów uznawany był za skandalistę.W 1981 roku Żuławski dostał się do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ze swoim drugim francuskojęzycznym filmem „Opętanie”.

Andrzej Żuławski zmarł 17 lutego 2016 roku. W 2019 roku Xawery Żuławski, syn reżysera, nakręcił „Mowę ptaków” na podstawie scenariusza ojca.


Fundatorem obydwu gwiazd jest Urząd Miasta Łodzi w ramach projektu Łódź Miasto Filmu Unesco.

MR
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Ostatnia aktualizacja:  17.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Startuje 15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Transatlantyk Festival 2021 w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll