PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W warszawskim kinie Muranów odbył się pokaz „Joanny” i „Naszej klątwy” – dwóch polskich dokumentów, które znalazły się na shortliście oscarowej. Oto nasza relacja.
20 października Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę ośmiu dokumentów wybranych spośród 58 zakwalifikowanych tytułów w kategorii Best Documentary Short Subject. Wśród nich znalazły się dwa polskie filmy: „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz oraz “Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego. Nominowane tytuły (od trzech do pięciu) poznamy 15 stycznia 2015 roku.

„Nasza Klątwa“ to etiuda studencka, zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej, stanowiąca osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Mały Leo podczas snu przestaje oddychać i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą. Historia bohaterów filmów opisana jest na blogu: http://www.leoblog.pl.

 - Po wstępnych zmaganiach z negatywnymi aspektami losu bohaterów, film w jasny sposób ukazuje akceptację ich sytuacji i wspólnej walki o utrzymanie Leo przy życiu podczas pierwszych dni spędzonych w domu po wyjściu ze szpitala. Kiedy Leo nie śpi jest radosnym i ciekawym świata dzieckiem walczącym z chorobą, która może zabić go w każdej chwili. Film dokumentuje brutalną, nieznaną rzeczywistość z jaką muszą zmierzyć się jego rodzice przy niemal każdym oddechu ich śpiącego dziecka.” – pisała na łamach Aspen Times Corby Anderson po zdobyciu przez film Nagrody za Najlepszy Dokument na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ASPEN SHORTSFEST.

"Nasza klątwa" jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów krótkometrażowych ostatnich lat. Film miał swoją międzynarodową premierę na 66. Festiwalu Filmowym w Locarno i został zaprezentowany na ponad 45 międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych, gdzie zdobył ponad 30 nagród.

 

„Joanna“  nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby. Jest to także pierwszy polski dokument zrealizowany ze środków zebranych w ramach zbiórki społecznej poprzez serwis społecznościowy wpieramkulture.pl. "Joanna" zdobyła dotychczas ponad 20 nagród i była pokazywana na ponad 30. festiwalach na całym świecie.

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, muzykę skomponował laureat Oscara® - Jan A.P. Kaczmarek, a twórcą dźwięku jest laureat Orła Jacek Hamela.
 
Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia.  "Joanna" była rozwijana w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, pod okiem wybitnych polskich dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakaviciute.


Albert Kiciński
Warszawska Szkoła Filmowa/ Wajda Studio
Ostatnia aktualizacja:  15.01.2015
Zobacz również
fot. Warszaawska Szkoła Filmowa
Dokument: sukcesy i rewolucyjnie krótka kołdra
Zgłoś się do programu EKRAN+ 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll