PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie jest jednym z najbardziej stabilnych mechanizmów finansowych w branży filmowej. Powiązana z nim komisja wykorzystuje wyjątkowe walory zdjęciowe miasta” – pisze Anna Wróblewska w artykule, który w całości ukaże się w nowym wydaniu „Magazynu Filmowego” (nr 11/2014), już 10 listopada.
„Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie wsparty działalnością Krakow Film Commission – stanowi silny argument Krakowa i Małopolski w ich staraniach o krajowych i zagranicznych partnerów ze świata kinematografii” – czytamy na stronach funduszu. I chyba rzeczywiście tak jest, bo filmowy Kraków staje się coraz bardziej popularny.

18 filmów, z czego połowa stanowią pełnometrażowe fabuły, to spory dorobek jak na pięć lat działalności. Fundusz ruszył w 2009 roku z rekordowym jak na polskie warunki budżetem – 2 mln zł. Niestety, podobnie jak inne RFF-y, także i ten fundusz, dotknięty kryzysem ekonomicznym, obniżał stopniowo roczny budżet, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie miliona złotych.

Jakie są kryteria? Oczywiście promocja i budowanie pozytywnego wizerunku miasta. Jak zaznaczają operatorzy funduszu, ważne jest zarówno umiejscowienie akcji czy samych planów zdjęciowych, jak i tematyka filmu oraz tworzący go artyści. Wśród produkcji fabularnych znalazły się m.in.: "Mała matura 1947" Janusza Majewskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego, "Joanna" Feliksa Falka czy "Uwikłanie" Jacka Bromskiego. Fundusz chętnie inwestował także w koprodukcje, takie jak: "Nieulotne" Jacka Borcucha, „Droga na drugą stronę” Ancy Damian, „W cieniu” Davida Ondřička oraz „Polski film” Marka Najbrta. Wydaje się, że produkcje fabularne są najchętniej wspierane przez fundusz, ale uwagę zwracają także inne tytuły – animacja "Toto" Zbigniewa Czapli i dokument „LekarzeTomasza Wolskiego. Najnowsze produkcje funduszu to debiut fabularny Marcina Koszałki „Czerwony pająk”, „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza, „Demon” Marcina Wrony czy debiut Grzegorza Zaricznego, realizowany w Studiu Munka przy SFP – "Fale".

Anna Wróblewska
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2014
Zobacz również
fot. Studio Munka - SFP
Ruchy na rynku mediów. TVN, VOD, Netflix...
WFF: "Trumna w górach" triumfuje!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll