PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Wołyń" ma być epickim dramatem historycznym, odtwarzającym nieistniejący już świat polskich Kresów w całym bogactwie jego wieloetniczności na tle konfliktów narodowościowych i ludobójstwa podczas II wojny światowej.
Akcja obejmuje okres całej II wojny światowej. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, Zosia Głowacka, która mieszka z rodzicami w małej wiosce na Wołyniu. Teren jest zamieszkany przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Zosia zakochuje się w ukraińskim chłopaku. Dowiaduje się jednak, że ojciec chce ją wydać za mąż za jednego z bogatszych gospodarzy we wsi – Polaka Macieja Skibę, o wiele od niej starszego wdowca z dwójką dzieci.

  - Kresowiaków zabito dwa razy, raz siekierami, a raz przez niepamięć – mówi Wojciech Smarzowski, reżyser i autor scenariusza. - I to chciałbym żeby ten film zmienił. Temat ludobójstwa na Kresach jest ważny zwłaszcza teraz, w okresie pojednania Polaków i Ukraińców. Ważny, ponieważ nie ma mowy o żadnym pojednaniu jeżeli zatai się prawdę. Zatajanie prawdy o zbrodni to prosta droga do nowych zbrodni. Istotne dla mnie jest również to, że to nie jest temat kameralny, tylko Polski – to jest temat uniwersalny. Podobne wydarzenia miały miejsce w tym samym czasie w Europie. Kiedy popi święcili siekiery, widły i piły banderowcom, na Bałkanach księża katoliccy święcili noże chorwackim ustaszom. Wiem, że ten film musi kipieć emocjami, ale wiem też, że musi być zrobiony mądrze. Mam ambicje na zrobienie filmu, który byłby mostem, a nie murem. Filmu o miłości w czasach nieludzkich. Miłości, która jest ponad podziałami. Wreszcie zrobienie filmu o tym, że warto być człowiekiem – dodaje twórca.


Arkadiusz Jakubik, fot. SharkFotoStudio/SFP

Zdjęcia rozpoczną się w drugiej połowie września. Film ma 70 dni zdjęciowych, które zostały podzielone na cztery okresy, z racji tego, że będą kręcone o każdej porze roku. Zakończenie okresu zdjęciowego planowane jest na lato 2015 roku. Całość zdjęć jest realizowana w Polsce. Film będzie kręcony m.in. w okolicach Puszczy Kampinoskiej i Rawy Mazowieckiej. Główna część dekoracji znajduje się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Scenariusz autorstwa Wojciecha Smarzowskiego powstał na motywach zbioru opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Autorem zdjęć będzie Piotr Sobociński jr, a muzyki Mikołaj Trzaska. Nadal trwają prace obsadowe. Toczą się również rozmowy z aktorami ukraińskimi. W głównych rolach wystąpią -  debiutująca na ekranie Michalina Łabacz (Zosia Głowacka) oraz Arkadiusz Jakubik (Maciej Skiba).

Budżet filmu opiewa na 14,5 mln złotych. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Urzędów Marszałkowskich województwa lubelskiego i podkarpackiego. Producentem jest studio Film it, a koproducentami Telewizja Polska, Orange, HBO Polska, Alvernia Studios i Kino Świat. „Wołyń” będzie miał swoją premierę w pierwszym kwartale 2016 roku.

Albert Kiciński
Film it
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2016
Zobacz również
fot. SharkFotoStudio/SFP
Zakwalifikowani do Złotych Mrówkojadów
Kreatywna Europa - kto dostał na development pakietu?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll