PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.08.2014
Program tej sekcji 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, której współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, będzie tyleż bogaty co niezwykle różnorodny.
Od wielu lat integralną częścią Festiwalu Filmowego w Gdyni jest Gdynia Dzieciom. Ta najmniej znana „dorosłym” widzom sekcja jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych! W rekordowych latach filmy dla młodej widowni oglądało w Gdyni 8-9 tysięcy osób! Współorganizatorem sekcji jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które od 11 lat przygotowuje w Gdyni program dziecięcy i młodzieżowy i zabiega o uczestnictwo w imprezie zarówno widzów indywidualnych, jak i szkół czy ośrodków kultury. Przez te lata Gdynia Dzieciom stała się  rozbudowaną sekcją Festiwalu, w której widzowie nie tylko oglądają filmy, ale także uczestniczą w warsztatach, zabawach, happeningach, spotkaniach z twórcami i konkursach. Wielu z widzów – a taki jest zamysł sekcji – po kilku latach wraca na Festiwal w roli uważnych, dojrzałych widzów, przygotowanych do odbioru dzieła filmowego.


Kadr z filmu "Gabriel". Fot. Materiały prasowe.

W tym roku Festiwal Filmowy w Gdyni zaprezentuje szeroki program polskich filmów z ostatnich lat. Zobaczymy m.in. fabularnego „Gabriela” Mikołaja Haremskiego, laureata licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmów dziecięcych. Swoje produkcje – nowe i sprzed kilku lat pokażą najważniejsi producenci filmów animowanych. Studio Miniatur Filmowych zaprezentuje filmy z serii „Mami Fatale” (reżyser serii – Łukasz Kacprowicz) i „Hip-Hip & Hurra” (reżyser serii – Elżbieta Wąsik) a Se-Ma-For Produkcja Filmowa - nowe odcinki słynnego już serialu „Parauszek i przyjaciele” (reż. Krzysztof Brzozowski). Warto podkreślić, że serie te znajdują się obecnie w regularnej dystrybucji telewizyjnej. Ciekawą propozycję przygotował najstarszy polski producent – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: są to pilotażowe odcinki „Kuby i Śruby” (reż. Marek Burda) oraz „Kocidrapki” (reż. Andrzej Orzechowski i Bronisław Zeman). Najmłodsi widzowie zobaczą kilka odcinków nowego, ekologicznego i edukacyjnego serialu „Przedszkolaki” Piotra Furmankiewicza i Magdaleny Gałysz. Prawdziwą gratką dla wielbicieli polskiej szkoły animacji są dwa filmy Leszka Gałysza, który na ekranie ożywił sztukę swoich mistrzów – Antoniego Boratyńskiego („Szalony zegar”) oraz Józefa Wilkonia („Rybak na dnie morza”). Mali widzowie obejrzą także filmy z serii „Baśnie i bajki polskie”, produkowanego od wielu lat przez poznańskie TV Studio Filmów Animowanych. Do Gdyni pojadą popularne i lubiane artystyczne adaptacje polskich legend i podań: „Kozucha Kłamczucha” (reż. Andrzej Kukuła), „Czarne Licho” i „Dar skarbnika” (reż. Robert Turło), „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” (reż. Andrzej Gosieniecki), „Złota jabłoń” (reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz). Natomiast Studio Animacji Filmowej SOL-ANIMA przygotowało dla widzów wyjątkową gratkę – trailer „Bolek i Lolek Kosmiczna Przygoda”, czyli zapowiedź najnowszych przygód najpopularniejszych polskich bohaterów kreskówek w animacji 3D.

Przegląd Gdynia Dzieciom zainaugurowany zostanie wyjątkowym wydarzeniem – premierą zrekonstruowanego cyfrowo jednego z najważniejszych filmów młodzieżowych w historii polskiej kinematografii - „Szatana z VII klasy” Marii Kaniewskiej. Dźwięk i obraz filmowy został zrekonstruowany cyfrowo dzięki mecenasowi - PKO Bank Polski w ramach projektu KinoRP. W programie klasyki polskiego kina młodzieżowego zobaczymy takie tytuły jak: „Pierścień i róża” Jerzego Gruzy, "Cudowne dziecko" Waldemara Dzikiego, „Odlotowe wakacje” Marka Piestraka a także słynny film „Kolorowe pończochy” Janusza Nasfetera, jednocześnie bohatera sekcji „Klasycy mniej znani”.  

Tradycją sekcji dziecięcej i młodzieżowej na Festiwalu jest konfrontacja rodzimego kina z najlepszymi tytułami kinematografii światowej z ostatnich kilku lub kilkunastu lat. W tym roku zapraszamy na filmy z Dalekiego Wschodu - indyjskie, irańskie oraz chińskie: „Mój koń Avatar” (Chiny, reż. Hou Keming, Liu Shen), dwa tytuły indyjskie: „Harun Arun” (reż. Vinod Ganatra) oraz „Lukka Chuppi – Gra w chowanego” (reż. Vinod Ganatra) i dwa z Iranu: „Syn Marii” (reż. Hamid Jebelli) oraz „Zielony parasol” (reż. Nasser Refaie).


Kadr z filmu "Cudowne dziecko". Fot. Materiały prasowe.

Przegląd filmów dziecięcych Gdynia Dzieciom realizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  „Spotkania ze sztuką filmową”. „Spotkania ze sztuką filmową” mają przede wszystkim uświadomić, że film jest sztuką interdyscyplinarną, łączącą literaturę, plastykę, muzykę, i że każdy obraz filmowy można umiejscowić w szerszym kulturowo kontekście. Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk, podkreśla przewrotnie:  - Gdynia Dzieciom to niemal państwo w państwie, drugi festiwal w ramach tego, o którym myślą dorośli odbiorcy ilekroć mowa o filmowej Gdyni. Tymczasem pokazy i wydarzenia specjalne poświęcone najmłodszym widzom są rokrocznie odwiedzane przez tysiące przyszłych kinomanów i (w co nie wątpię) twórców kina. Ogromnie się cieszę, że ta tradycja jest kontynuowana i sekcja jest coraz bogatsza.

Widzowie obejrzą filmy w Lęborku, Elblągu, Cieplewie i Wejherowie. W Gdyni natomiast sekcja dziecięca odbywać się będzie w kinie Helios, które w ten sposób rozpoczyna współpracę z festiwalem.


MZ
39. Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2017
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Żulewska i Schuchardt w filmie o miłości w cieniu raka
Na "Panią z przedszkola" poczekamy do grudnia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll