PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  11.07.2014
W dniach 17-20 lipca 2014 roku odbędzie się 6. edycja festiwalu filmowego Solanin w Nowej Soli.
Organizatorzy festiwalu stawiają głównie na niezależne i amatorskie produkcje. Filmy pokazywane będą w ramach czterech sekcji konkursowych:


Konkurs Kina Niezależnego - przeznaczony dla samouków, amatorskich grup filmowych oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy,

Konkurs Kina Profesjonalnego - przeznaczony dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISF lub mają wsparcie sponsora. W kategorii film fabularny widzowie zobaczą m.in. debiut Aleksandra Pietrzaka "Mocna kawa wcale nie jest taka zła". W kategorii filmów dokumentalnych pokazane zostaną wielokrotnie nagradzane dokumenty: "Joanna" Anety Kopacz czy "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego.

Konkurs Animacji - przeznaczonych dla wszystkich twórców, którzy zajmują się animacją. Bez podziału na amatorów i profesjonalistów. W tym konkursie pokazana zostanie m.in. animacja Karoliny Specht "Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek".

Konkurs Lubuski - przeznaczony dla twórców z województwa Lubuskiego i filmów, których akcja rozgrywa się w tymże województwie. W konkursie znalazł się m.in. film Bartosza Kruhlika "Żar", który bierze też udział w konkursie kina profesjonalnego.

Konkursowe filmy oceniać będzie jury w składzie: aktorka Sandra Staniszewska, muzyk Olaf Deligrasoff oraz reżyserzy Rafael Lewandowski i Hubert Gotkowski.

Festiwal otworzy pokaz filmu Pawła Pawlikowskiego "Ida", natomiast na zamknięcie pokazany zostanie obraz Władysława Pasikowskiego "Jack Strong". W sekcji prezentującej nowe polskie kino widzowie obejrzą filmy: "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Chim" Grzegorza Lipca, "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego oraz "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego.


Kadr z filmu "Chce się żyć", fot. Kino Świat.

Statuetka Mocny Solanin trafi w tym roku do rąk reżysera Marka Koterskiego. Z tej okazji twórca będzie gościem festiwalu. W ramach retrospektywy twórcy zaprezentowane zostaną filmy: "Nic śmiesznego", "Dzień świra", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" oraz "Baby są jakieś inne".

Wstęp na projekcje konkursowe i dodatkowe na Sali Nova jest wolny. Na projekcje pozakonkursowe wstęp jest płatny. Bilet na film w Sali głównej NDK oraz muzyczne imprezy towarzyszące kosztuje 6 złotych a bilet na spektakl teatralny 10 złotych. Do 15 lipca można rezerwować karnety na wszystkie festiwalowe projekcje i imprezy towarzyszące, które kosztują 49 złotych.

Zanim rozpocznie się 6. edycja Solanina 16 lipca odbędą się Nowosolskie Spotkania Filmowe. Wśród filmów pokazywanych tego dnia wymienić można m.in. "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej oraz "Bobry" Huberta Gotkowskiego. Po projekcji drugiego filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem. W zeszłym roku na festiwalu w Nowej Soli film Huberta Gotkowskiego "Bobry" otrzymał nagrodę specjalną w kategorii Kina Niezależnego. Dla osób posiadających karnet na Solanina wstęp jest wolny, pozostali muszą kupić bilet w cenie 6 złotych.

Więcej informacji o festiwalu: www.solanin-film.pl .
PZ
Na podstawie informacji prasowej
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2014
Zobacz również
"Polowanie na muchy" wraca do kin
Cykl edukacyjnych wykładów "Filmowe dekady"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll