PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W kategorii filmowej na nagrodę mają szansę: Filip Dzierżawski za film "Miłość"; Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Zbigniew Waleryś za film "Papusza" oraz Paweł Pawlikowski, Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska za film "Ida".
27 najlepszych i najciekawszych w minionym roku osób, zespołów i zjawisk kulturalnych kandyduje do Gwarancji Kultury, prestiżowych nagród TVP Kultura w dziewięciu kategoriach. Oprócz tego specjalne nagrody mistrzowskie – Supergwarancje otrzymają na gali 11 kwietnia dwaj wybitni reżyserzy Andrzej Wajda i Martin Scorsese.

Kategorie tej wręczanej już po raz dziewiąty nagrody to: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci. Ta ostatnia jest nowością i polega na plebiscycie publiczności, która spośród trzech nominowanych może typować zwycięzcę, głosując tutaj .

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia 2014 r. o godz. 20:00 w Telewizji Polskiej i będzie transmitowane na żywo na antenie TVP Kultura. Uroczystą galę uświetni koncert Tomasza Stańki z krakowskim zespołem Kroke.

LISTA NOMINOWANYCH

LITERATURA
Magdalena Grzebałkowska – za ciekawe studium rodziny w książce „Beksińscy. Portret podwójny". Za opis trudnych relacji ojca i syna, których życie i śmierć obrosły legendą. Za wydobycie niezwykłych barw z szarości Peerelu. Za reporterską rzetelność i wrażliwość.

Ignacy Karpowicz – za powieść „Ości”, za celne uchwycenie nowych konstelacji społecznych i zmian, jakie zachodzą w polskiej rodzinie. Za inteligentną ironię. Za pokazanie, że ciągle pod pozorem tolerancji tkwią w nas uprzedzenia i obawy przed odmiennością.

Małgorzata Rejmer – za „Bukareszt. Kurz i krew”, zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby.

TEATR
Agnieszka Glińska – reżyserka przedstawienia „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, która wraz z aktorami Teatru Studio w Warszawie zaprezentowała znakomitą interpretację sztuki Doroty Masłowskiej. Sprawiła, że publiczność, śmiejąc się z groteskowych przygód młodych bohaterów, poczuła gorycz refleksji o ich życiu.

Paweł Demirski i Monika Strzępka – twórcy przedstawienia „Bitwa warszawska 1920” w Starym Teatrze w Krakowie – za sceniczną wizję historii, w której przegląda się współczesna rzeczywistość. Wizję radykalną, polemiczną i prowokującą do sporu o kształt naszej wolności.

Barbara Wysocka – za brawurowe wykonanie koncertu-przedstawienia „Chopin bez fortepianu”, w którym partie fortepianu w Chopinowskich koncertach zastąpiły słowa aktorki. Ten niezwykły eksperyment trafia nie tylko do uszu odbiorców, ale przede wszystkim ożywia ich myślenie o pomnikowym twórcy naszej kultury.

FILM

Filip Dzierżawski – za bezkompromisowy portret grupy muzyków w filmie dokumentalnym "Miłość", będącym równocześnie uniwersalną opowieścią o sile przyjaźni i konsekwencjach bycia artystą. Za pionierskie w polskim dokumencie połączenie inscenizacji, zdjęć archiwalnych i dokumentalnych.

Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Zbigniew Waleryś – dla duetu reżyserskiego za stworzenie w filmie "Papusza", po raz pierwszy w polskim kinie, panoramy losów polskich Cyganów na przestrzeni ostatniego wieku oraz dla Zbigniewa Walerysia za wykreowanie portretu człowieka zawieszonego pomiędzy tradycją a degradującą teraźniejszością, przed którą nie ma ucieczki.

Paweł Pawlikowski, duet aktorski Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej - dla reżysera Pawła Pawlikowskiego za mistrzowską formę w filmie "Ida", w którym subtelnie zmierzył się z najtrudniejszymi tematami polskiej historii i pamięci. Reżyser osiągnął także największy sukces frekwencyjny polskiego kina za granicą od 1948 roku. Dla Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej za wielowymiarowe i magnetyzujące kreacje aktorskie w filmie "Ida".


Kadr z filmu "Papusza", fot. Next Film.

MUZYKA POWAŻNA

Apollon Musagete Quartett - za płytę „Multitude” - poświęconą kwartetom Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Zespół ukazuje utwory polskich kompozytorów jako prawdziwe arcydzieła kameralistyki. Indywidualny styl wykonawczy kwartetu został już doceniony przez najważniejsze zagraniczne instytucje muzyczne.

Mariusz Kwiecień
- za wspaniałe kreacje wokalne na scenach całego świata, a szczególnie za występ w „Eugeniuszu Onieginie” na otwarcie sezonu 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w którym artysta potwierdził, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych barytonów świata.

Motion Trio
– za pełne energii i mistrzostwa wykonawstwo ukazujące szerokie spektrum możliwości interpretacyjnych akordeonistów. W szczególności za niezwykły projekt płytowy „Polonium” z muzyką Lutosławskiego, Pendereckiego, Góreckiego i Kilara, z gościnnym udziałem Leszka Możdżera.

JAZZ, ROCK I INNE

Zespół Pustki – za nieustanny rozwój wyraźnie widoczny na najnowszej płycie „Safari”, która potwierdza profesjonalizm, talent i konsekwencję zespołu w dążeniu do artystycznej oryginalności.

Waglewski/Fisz/Emade – za umiejętne połączenie różnych odcieni muzyki rockowej i bluesowej na płycie „Matka, Syn, Bóg”. Za pełne głębi, refleksji i ironii teksty oraz osobiste emocje zawarte w najbardziej dojrzałym materiale stworzonym przez Wojciecha, Piotra i Bartosza Waglewskich.

Dominik Wania
– za otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

SZTUKI WIZUALNE

Olaf Brzeski – za spajanie klasyki z nowoczesnością, rzeźby z rysunkiem, fantazji z rzeczywistością. Za wypracowanie oryginalnego stylu i ożywienie języka rzeźby. Za wnikliwe rozważania dotyczące źródeł zła i bestialstwa, których podsumowaniem jest wystawa „Samolub” w warszawskim CSW.

Paulina Ołowska
– za wszechstronność artystyczną i umiejętne łączenie sztuki wysokiej z popularną. Za pełne humoru ingerencje w przestrzeń publiczną europejskich miast. Za wystawę „Czar Warszawy" w galerii Zachęta skłaniającą do refleksji nad zapomnianą estetyką i ideologią.

Slavs & Tatars
– za szeroko zakrojone badania artystyczno – archeologiczne nad kulturą Eurazji i za wskrzeszenie we współczesnej sztuce idei twórczego kolektywu, za traktowanie sztuki jako projektu badawczego na całe życie. Za promowanie idei przyjaźni i współdziałania między ludźmi różnych kultur i nacji.

MENEDŻER KULTURY

Ewa Łączyńska-Widz
, dyrektorka BWA w Tarnowie - za ożywienie przestrzeni publicznej Tarnowa dzięki przeniesieniu galerii do nowej siedziby w Parku Strzeleckim. Za nowoczesną edukację i atrakcyjny program wystaw, który całkowicie podważa stereotypowy podział na kulturę centrum i prowincji.

Obywatelskie Forum Sztuki
– za niełatwą inicjatywę skonsolidowania środowisk artystycznych i stworzenia wspólnego frontu w drażliwej kwestii wynagrodzeń i ubezpieczeń dla twórców kultury.

Monika Sznajderman
, szefowa wydawnictwa „Czarne” – za osiemnaście lat konsekwentnej i tytanicznej pracy wydawniczej, za odkrycie dla polskich czytelników nowych autorów, rejonów i tematów. Za wierność przekonaniu, że literatura polska reportażem stoi.

KULTURA W SIECI (zwycięzca zostanie wyłoniony głosami internautów)

Culture.pl – za konsekwentną budowę portalu, łączącego zalety żywej encyklopedii i kulturalnego dziennika. Za rozszerzanie i tłumaczenie na język angielski największej multimedialnej bazy wiedzy o polskiej kulturze.

Dwutygodnik.com – za prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny.

Trzejkompozytorzy.pl – za stworzenie unikalnego na skalę światową kompletnego zbioru dzieł trzech polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

SUPERGWARANCJE

Martin Scorsese
– za przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina”, promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę. Za pasję z jaką śledzi i wspiera światową kinematografię, przywracając międzynarodowej publiczności zapomniane arcydzieła z najdalszych zakątków globu.

Andrzej Wajda
- za odwagę w artystycznym zmierzeniu się z legendą Lecha Wałęsy w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, za mistrzowskie połączenie zdjęć archiwalnych ze scenami fabularnymi. Za ciągłe poszukiwania artystyczne, za otwartość na nowy język filmowy, za dzieła pomagające zrozumieć naszą historię, które jednocześnie współtworzą narodowe mity.
PZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2014
Zobacz również
fot. Solopan
Europejska Nagroda Filmowa 2016 we Wrocławiu!
Szkocka produkcja w języku polskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll