PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.03.2014
Znana firma produkcyjna i postprodukcyjna Chimney wydała książkowy przewodnik po źródłach finansowania produkcji filmowych. "Chimney's Top 100 European Film Funds" ma być wydawany co roku i aktualizowany w ten sposób, aby „odnotować i przedstawić wszelkie zmiany zachodzące na rynku europejskich funduszy filmowych”.
W ekipie przygotowującej wydawnictwo,  obok Fredrika Zandera, szefa produkcji fabularnej Chimney Group  i jednocześnie redaktora naczelnego publikacji, znaleźli się także Polacy: Hanna Sawicka, Michał Pawłowski, Aleksandra Przytuła z Chimney Poland. Podzielili omawiane fundusze na kilkanaście kategorii. Są to na przykład fundusze międzynarodowe, narodowe, regionalne, zachęty podatkowe, a także, według innego podziału, zwrotne i bezzwrotne, lub wiążące się z koniecznością inwestowania pewnych kwot na określonym terenie. Jest to ciekawe i praktyczne narzędzie opisu systemu finansowego.

Każdy z funduszy omówiony jest w kilku prostych zdaniach, natomiast graficznie wyodrębnione zostały informacje praktyczne, takie jak roczny budżet, kwota minimalna lub maksymalna dofinansowania, daty sesji, rodzaj funduszu, główne kryteria selekcji, liczba projektów finansowanych rokrocznie i główne wymogi konstrukcji finansowania.


fot. Chimney

Wśród międzynarodowych  funduszy Chimney omawia dwa - Eurimages i Nordisk Film&Tv Fond. Największą część książki zajmują omówienia poszczególnych państw i najważniejszych funduszy w nich występujących. Wśród 37 krajów znalazły się tak egzotyczne kraje jak Malta czy Armenia, natomiast  wybrane duże kinematografie – francuska, szwedzka, niemiecka czy włoska zostały uzupełnione wywiadami z szefami funduszy, np. często bywającą w Polsce Kirsten Niehuus z Medienboard Berlin – Brandenburg. Przewodnik jest selektywny, bierze pod uwagę największe fundusze. Dlatego z polskich mechanizmów w przewodniku znalazły się tylko Polski Instytut Filmowy i Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie.

  Całość została wyposażona w indeksy. Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana, autorką projektu, utrzymanego w odcieniach zieleni i szarości jest Dorota Grubek.

Wydawca przewodnika, firma Chimney jest dobrze znana na polskim rynku. Ma swoje siedziby  także w Szwecji (Sztokholm to kwatera główna Chimneya), Niemczech, Danii. Zatrudnia 270 pracowników, zajmuje się wszystkimi fazami produkcji filmowej, choć jej specjalnością jest postprodukcja (np. efekty specjalne). Rocznie prowadzi postprodukcję około 40 filmów fabularnych i  ponad pięciu seriali. W Polsce Chimney robił efekty specjalne m.in. do filmu „Baby są jakieś inne”, którego akcja niemal w całości rozgrywa się w samochodzie, więc było to ogromne wyzwanie techniczne. Chimney brał udział w takich produkcjach, jak „Sugarman”, „Bejbi blues”, „Szpieg” czy „Jesteś Bogiem” - był koproducentem tego ostatniego filmu.

Serwis Interentowy SFP i Chimney zapowiadają konkurs, w którym będzie można wygrać egzemplarze przewodnika "Chimney's Top 100 Film Funds".


 

Anna Wróblewska
sfp.org.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2014
Zobacz również
fot. Chimney
"Kamienie na szaniec" najpierw w Austrii i USA
Dyskusja o Gdyni. „Festiwal to miejsce spotkań”.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll