PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.01.2014
W najbliższych miesiącach będzie po co zasiadać przed małym ekranem, niestety, głównie dla propozycji z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Jest jednak jeden polski tytuł, który na pewno wzbudzi dużo emocji: "Wataha", nowy serial HBO.
Bieszczadzkie plenery, obyczajowo-sensacyjna opowieść o pogranicznikach, w głównych rolach Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel. Granica, której strzeże tytułowa Wataha, to nie tylko oddzielający dwa kraje pas ziemi. To także granica ludzkich ograniczeń - fizycznych i mentalnych, ale i moralnych wyborów i rozterek. Zdjęcia do serialu, na który złoży się sześć odcinków, realizowane były pod wodzą reżyserów Michała Gazdy i Kasi Adamik od 17 września do połowy grudnia. - Jesteśmy na granicy i to miejsce determinuje określone postawy. I o tych postawach opowiadamy. Nigdzie indziej te postawy, nie są tak mocne, nie są tak wyraziste  - mówiła o produkcji Izabela Łopuch z HBO Polska. Pierwsze zdjęcia z planu, nazwiska w obsadzie i ekipie, logo HBO - zapowiadają naprawdę wiele wrażeń.
 
Kadr z serialu "Wataha", fot. HBO

Nowością 2014 roku ma być również "Sama słodycz" (TVN) z Piotrem Adamczykiem w roli mężczyzny po przejściach, nauczyciela akademickiego języka włoskiego, pasjonata gry na saksofonie, samotnika i perfekcjonisty, który musi zająć się synem. Produkcja realizowana przez Akson Studio skierowana będzie przede wszystkim dla wielbicieli produkcji obyczajowych.

Czy doczekamy się jeszcze innych rodzimych premier? Liczyć możemy na projekty związane z Teatrem Telewizji. Na pewno nie zabraknie kolejnych sezonów znanych już produkcji - wśród telewizyjnych zapowiedzi znalazły się "Prawo Agaty" i "Lekarze" oraz "Ranczo". Braki w polskich produkcjach uzupełnią nowości i kontynuacje ze świata. Tu naprawdę będzie w czym przebierać.

Do polskich telewidzów mają dotrzeć "Sherlock" - sezon trzeci (premiera 12 stycznia, BBC Entertainment), "Homeland" - sezon drugi (premiera 12 stycznia, TVP 1; czekamy na polską premierę sezonu trzeciego - w USA nadawanego jesienią), "Świat bez końca" - nowość (premiera 3 stycznia, TVP1), "Tożsamość szpiega" - sezon piąty (premiera 4 stycznia, AXN), "Chicago Fire" - nowość (premiera 7 stycznia, TVP 1), "Web Therapy" - nowość (premiera 7 stycznia, HBO Comedy), "Detektyw" - nowość (premiera 13 stycznia, HBO), "Dziewczyny" - sezon trzeci (premiera 13 stycznia, HBO) oraz "The Walking Dead" - druga połowa czwartego sezonu (premiera - luty, Fox).

Jeszcze więcej dziać się będzie na świecie i - miejmy nadzieję, że nasi nadawcy zakupią szybko odpowiednie licencje. W Wielkiej Brytanii wystartuje drugi sezon głośnego już "Broadchurch" (marzec) oraz zadebiutują "The Musketeers" (styczeń) i "Fleming: The Man Who Would Be Bond"  (styczeń). Wszyscy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie daty premiery nowego sezonu "Doktora Who", w którym w bohatera wcielać się będzie Peter Capaldi.

 
Plakat drugiego sezonu serialu "Hannibal", fot. AXN

W USA do znanych tytułów dołączy szereg nowości oraz kontynuacje przebojów ostatnich miesięcy. Wśród licznych propozycji warto zwrócić uwagę na kilka. Netflix pokaże w lutym drugi sezon "House of Cards" (pierwsza seria zagościła w Polsce na kanale ale kino+ ), NBC kontynuuje "Hannibala" (premiera pod koniec lutego, w Polsce pierwszą odsłonę mogliśmy śledzić równolegle z Amerykanami - na kanale AXN). W marcu kanał A&E zaprezentuje widzom ciąg dalszy "Bates Motel" (w Polsce serial gościł kilka tygodni po amerykańskiej premierze - na kanale Universal). W zapowiedziach znaleźć można również kolejne serie "Demonów da Vinci" (w Polsce serial pokazuje Fox), "W garniturach" (Polska - Fox), "Gry o tron" (Polska - HBO), "Wikingów" (Polska - History), "Justified: Bez przebaczenia" (Polska - AXN), "Cougar Town: Miasto kocic" (Polska - Comedy Central) czy "The Following" (Polska - Canal+ , TVN). Wiele zamieszania wywołać może serial "Looking" (HBO), traktujący o gejowskiej społeczności San Francisco. Głośno też na pewno będzie o finałowym sezonie "Mad Menów" - siódma, a zarazem ostatnia seria cieszącej się dużym uznaniem widzów i krytyków serii zaprezentowana zostanie w dwóch częściach w 2014 i 2015 roku…

Czy coś jeszcze? To dopiero początek roku i jeszcze nie zdradzono wszystkiego. Pewnym jest, że na nudę przed telewizorem narzekać nie będzie można, nawet jeżeli polskich produkcji tak niewiele.

Fot. na górze - "Wataha", HBO
Dagmara Romanowska
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.01.2014
Zobacz również
Duże anteny tracą, małe zyskują
„Hobbit” zawładnął kinami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll