PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wracamy do zakończonego 12 grudnia 48. Forum Wokół Kina. Wśród ofert dystrybutorów wyróżniał się katalog Kino Świat – różnorodnością i głośnymi nazwiskami.
Wśród kilkunastu filmów zaplanowanych przez dystrybutora cztery z nich prezentowane były bezpośrednio przez twórców – „Jak zostać gwiazdą”, „Mayday”, „Psy 3. W imię zasad” oraz najnowsza propozycja Patryka Vegi.

„Mayday” (reż. Sam Akina) to adaptacja  jednej z najchętniej granych na świecie sztuk, która tylko w Polsce wystawiana była tysiące razy w kilkudziesięciu teatrach na terenie całego kraju, doczekała się ekranizacji. "Mayday" z gwiazdorską obsadą wchodzi do kin 10 stycznia 2020 roku.

Fot. Anna Rezulak

Janek Kowalski (Piotr Adamczyk) prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi (Anna Dereszowska), z którą mieszka w Warszawie oraz jest mężem Marysi (Weronika Książkiewicz), z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Janek jednak kocha je równie mocno – jedna go wspiera, a druga sprawia, że czuje się jak mężczyzna. Pewnego dnia zdarza mu się nieoczekiwany wypadek. Paniczna ucieczka ze szpitala, grupa bandytów żądająca zawrotnej sumy pieniędzy oraz depczący mu po piętach policjant (Andrzej Grabowski), to nic w porównaniu z tym, co może się stać z życiem Janka, jeżeli którakolwiek z jego ukochanych dowie się o podwójnym małżeństwie. Z pomocą przychodzi mu dawny znajomy - Staszek (Adam Woronowicz). Wspólnie wyruszają w podróż, która nie może skończyć się dobrze. Lawina zdarzeń, pomyłek i niewyobrażalnych zwrotów akcji przerosną ich wielokrotnie, a to dopiero początek. Małe kłamstewka będą miały kolosalne skutki! - czytamy w materiałach prasowych.

Kino Świat prezentował obszerne fragmenty komedii, które zostały świetnie przyjęte przez publiczność, przede wszystkim z tego powodu, że film sprawia wrażenie niebywale śmiesznego. Stanowi też okazję do zaprezentowania niezwykłego talentu komediowego Adama Woronowicza, talentu,  który poznaliśmy już m.in. w „Rerwersie” i „Baby są jakieś inne”.

 
Piotr Adamczyk, fot. Anna Rezulak

Film prezentowali aktorzy, Weronika Książkiewicz i Piotr Adamczak zapewniając, że najzabawniejsze fragmenty są jeszcze przed nami.

Kino Świat przedstawiło jeszcze jedną komedię, czyli „Jak zostać gwiazdą” Anny Wieczur – Bluszcz. I ten film prezentowali wykonawcy głównych ról – Maciej Zakościelny i Anita Sokołowska.  Niewiele jeszcze wiemy o najnowszym filmie reżyserki „Być jak Kazimierz Deyna”. Z rozmowy z aktorami i z prezentowanych fragmentów wynika, że mamy do czynienia z komedią z silnymi wątkami rodzinnymi i romansowymi. Akcja filmu toczy się na planie popularnego w dzisiejszych czasach muzycznego talent show. Premiera – w marcu. W roli tytułowej gwiazdy zobaczymy Katarzynę Sawczuk. Ciekawostką jest udział Urszuli Dudziak w roli jurorki programu. 

fot. Anna Rezulak

Najbardziej niespodziewanym gościem Forum Wokół Kina był Patryk Vega, który wpadł do Gdyńskiego Centrum Filmowego prosto z lotniska, zapowiedział swój najnowszy film – „Bad Boy” i tajemniczo znikł. W sieci można już oglądać teaser - trailer nowego filmu, a premiera oficjalnego zwiastuna zaplanowana jest od razu po Świętach "Bad Boy" opowie o świecie piłki nożnej, z tego, co można się zorientować po zaprezentowanych fragmentach – o przekrętach, kulisach, przestępstwach związanych ze światem polskiego futbolu.  Patryk Vega już dawno zapowiedział, że kolejną patologią, z którą chce się rozprawić, jest korupcja w piłce nożnej. Na ekranie - znane twarze aktorskie, piękne kobiety, seks, przemoc i dowcip sytuacyjny oraz słowny. Premiera filmu zapowiedziana jest na 21 lutego 2020.  Patryk Vega w krótkiej prezentacji zwrócił uwagę, że od czasu "Piłkarskiego pokera" Zaorskiego nie było filmu, który koncentrowałby się na tym temacie i nie sposób się z nim nie zgodzić.

 
Patryk Vega, fot. Anna Rezulak

Gościem najgoręcej przyjętym na wieczorze Kino Świat był zdecydowanie Władysław Pasikowski. Już 17 stycznia na ekrany wchodzi najbardziej chyba oczekiwany tytuł tej zimy: „Psy 3. W imię zasad”.
 
Akcja filmu toczy się po wyjściu Franza Maurera – w tej roli oczywiście Bogusław Linda – na wolność. „Po latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i Nowego. Ich spotkanie zmieni wszystko”, czytamy w zapowiedziach. Na ekranie pojawi się cała plejada polskich aktorów, takich jak: Cezary Pazura, Artur Żmijewski, Edward Linde-Lubaszenko, Marcin Dorociński, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Jan Frycz, Arkadiusz Jakubik, Mirosław Baka, Dominika Kluźniak. Promocja filmu, z tego co można zauważyć, koncentruje się na legendzie i popularności dwóch pierwszych części ale także na osobie Bogusława Lindy, który stworzył w filmach Pasikowskiego jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego kina współczesnego.

 
Władysław Pasikowski, fot. Anna Rezulak

  Wśród kilkunastu zapowiedzi Kino Świat zwracał uwagę najnowszy tytuł Jana Komasy, czyli „Sala samobójców. Hejter”. Widownia dosłownie wstrzymała dech podczas kilku prezentowanych scen. Premiera filmu zapowiadana jest na marzec 2020. Czekamy na nowe informacje o tym tytule.

48. Forum Wokół Kina trwało w dniach 9-12 grudnia 2019 roku.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Kino Świat / Wirtualnemedia.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.12.2019
Zobacz również
5. rocznica śmierci Krzysztofa Krauze
Autoportret Kazimierza Kutza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll