PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Kanada, Tajlandia i Norwegia zgłosiły swoich kandydatów do oscarowej statuetki w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Przedstawicielem Tajlandii będzie thriller psychologiczny "Countdown" Nattawuta Poonpiriya.Film pokazuje sylwestrową noc trojga bogatych nastolatków, którzy są dręczeni przez Jezusa - dilera narkotyków. Odliczanie sekund do nowego roku zamieni się w pełną przemocy i tortur psychologiczną grę...
Kanada w ciągu kilku ostatnich lat udowodniła, że jest mocnym kandydatem do Oscara. W tym roku komisja selekcyjna Téléfilm Canada jako swojego przedstawiciela wybrała film "Gabrielle" Louise Archambault. Tytułowa Garbielle to utalentowana muzycznie młoda kobieta, która cierpi na zespół Williamsa.Kiedy zakochuje się w uczestniku chóru, za wszelką cenę usiłuje udowodnić swoją niezależność i kontrolę nad uczuciem. W rolach głównych zagrali Gabrielle Marion-Rivard i Alexandre Landry. Film miał swoją premierę w Locarno, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Otrzymał  wyróżnienie na Festiwalu Angoulême we Francji i był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.


Kadr z filmu "Gabrielle" Louise Archambault/ Fot.variety.com

W wyścigu o oscarową statuetkę walczyć będzie również przedstawiciel Norwegii "Jeg Er Din"("I Am Yours") - -debiut reżyserki Iram Haq, pokazywany na festiwalu w Toronto w sekcji "Odkrycia". Film o miano reprezentanta walczył z thrillerem "Pionier" Erika Skjoldbjæra i dramatem Arilda Østin Ommundsena "It's only make believe". Rok temu jako przedstawiciela do Oscara wybrano dramat historyczny "Kon-Tiki" Joachmia Roenninga. Nominowany do najlepszego nieanglojęzycznego obrazu film ten miał szansę uzyskać miano najlepszego filmu 2012 roku. W tym roku norweska komisja rekrutacyjna postawiła na kino offowe. "I Am Yours" miał już swoją premierę w Norwegii i do tej pory obejrzało go ponad 10 tysięcy widzów. Film opowiada historię 27-letniej  Miny, samotnej matki (w tej roli Amrita Acharia), która poszukuje odpowiedniego dla siebie mężczyzny.


Kadr z filmu "Jeg Er Din"/ Fot. tiff.net

- "I Am Yours" jest filmem autentycznym, uniwersalnym i dojrzałym. Porusza problematykę kobiet oraz ich miejsca w społeczeństwie - uzasadniła swój wybór norweska komisja selekcyjna.

W filmie zagrali również Ola Rapace i Rabia Noreen. Reżyserka Iram Haq początkowo była aktorką - zagrała w "Import-Export" Ulricha Seidla i "Instynkt wilka - upadłe anioły" Mortena Tylduma.

Włochy, Hiszpania,Dania i Chiny jeszcze nie ogłosili swoich przedstawicieli do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Termin zgłaszania filmów upływa 1 października.
JT
deadline.com
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2013
Zobacz również
Rozmowy z Avą Gardner
Polak zdobywa Grand Prix w Gruzji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll