PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.06.2013
Podczas wtorkowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano wypowiedzi twórców z planu filmowego oraz krótkie fragmenty "Wałęsy", najnowszego filmu Andrzeja Wajdy.

Jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy już obejrzeli biograficzny film "Wałęsa" w całości, jest minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Widziałem cały film, nie tylko te fragmenty. I to trzy razy - wyjawił. - Zadanie zrealizowane znakomicie, film niezwykle interesujący, reżyser pokonał wiele pułapek i barier - tak owoce pracy Andrzeja Wajdy ocenił szef resortu kultury.Bogdan Zdrojewski nazwał "Wałęsę" "filmem niezwykle ważnym, niezwykle sprawnie zrealizowanym, który będzie cieszył się zainteresowaniem w Polsce i poza Polską"; filmem "oddającym klimat epoki, historii tych ważnych zdarzeń, w których uczestniczyły miliony". - Dla mnie bardzo istotne jest, że pokonano pewną barierę niezwykle trudną: opisywania w filmie osoby żyjącej, która dla środowisk politycznych od czasu do czasu jest kontrowersyjną - mówił Zdrojewski. Minister podkreślił również, że Wajda "potrafił pogodzić dwie narracje - narrację historyczną i tą, którą budował przede wszystkim Janusz Głowacki, czyli taką, aby dotknąć też człowieka, dotknąć tych sytuacji, które były niezależnymi od wydarzeń historycznych". Zdrojewski pochwalił aktorów, którzy zagrali w "Wałęsie". - Znakomita obsada - powiedział minister.


Andrzej Wajda. Fot. Kuźnia Zdjęć.

Projekcję krótkich fragmentów filmu oraz materiałów przedstawiających pracę twórców na jego planie zorganizowano na Zamku Królewskim wieczorem, tuż po ceremonii wręczenia Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów. W uroczystości wręczenia Nagrody Wolności Słowa uczestniczył Lech Wałęsa. Były prezydent RP nie został już jednak na pokazie fragmentów filmu "Wałęsa", który rozpoczął się po godz. 21. W zaprezentowanych we wtorek materiałach znalazły się krótkie wypowiedzi twórców filmu i aktorów. Pracę na planie wspominał m.in. Maciej Stuhr, grający w "Wałęsie" rolę księdza. - Gdy zobaczyłem Roberta, zobaczyłem... Lecha Wałęsę. Coś niesamowitego, on się po prostu przeistoczył - chwalił Więckiewicza Stuhr. Zwrócił uwagę, że Więckiewiczowi w znakomity sposób udało się m.in. oddać w filmie sposób mówienia Wałęsy, jego "charakterystyczny ton". - Świat widzi Wałęsę jako bohatera naszych czasów - podkreślił z kolei po wtorkowym pokazie Andrzej Wajda.Uroczysta premiera "Wałęsy" ma się odbyć 23 września 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Do kin film trafi 4 października. W obsadzie, oprócz Więckiewicza i Stuhra, są m.in.: Agnieszka Grochowska (jako Danuta Wałęsa), Zbigniew Zamachowski, Maria Rosaria Omaggio, Mateusz Kościukiewicz. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Za charakteryzację odpowiadali Tomasz Matraszek i Waldemar Pokromski, kostiumami zajęła się Magdalena Biedrzycka, scenografią - Magdalena Dipont. Producentem filmu jest Akson Studio.MZ
Portalfilmowy.pl/PAP
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2013
Zobacz również
65. urodziny Ryszarda Lenczewskiego
Jutro w Warszawie 2. Forum Prawa Autorskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll