PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.05.2013
Bohaterowie kolejnych filmów wyświetlanych w ramach konkursu dokumentalnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, choć z pozoru zupełnie różni, mają ze sobą sporo wspólnego.

Każdy z nich podejmuje mniej lub bardziej udaną próbę walki o własne marzenia. Od spraw fundamentalnych po te najbardziej prozaiczne. Dla jednego będzie to zdobycie wykształcenia i niekończąca się batalia o akceptację, dla innego próba wyzwolenia się z niszczycielskiej mocy nałogów, by kilku kolejnych za cel postawiło sobie ułożenie życia na nowo w obcym mieście.


Kadr z filmu "Biały czarny chłopiec", fot. KFF

W najbardziej dramatycznej sytuacji jest 10-letni Shida, główny bohater "Białego czarnego chłopca" w reżyserii Camilli Magid. To mieszkający w Tanzanii albinos, co jest tam dla niego niemal równoznaczne z wyrokiem śmierci. Wszystko za sprawą barbarzyńskich przesądów, jakoby poszczególne części ciała albinosów miały w sobie magiczną moc. Chcąc ich chronić, Shida, jak inni podobni mu chłopcy, umieszczony został w specjalnej placówce edukacyjnej z internatem. Wydaje się, że to jego jedyna szansa na normalne życie, nawet jeżeli młody bohater nie do końca zdaje sobie jeszcze sprawę z czyhającego na niego niebezpieczeństwa. Duńska reżyserka bazuje tym samym na pewnym kontraście. Z jednej strony sygnalizuje problem przerażających praktyk, jakie mają miejsce w Afryce, z drugiej zestawia to z ujmującą niewinnością głównego bohatera, który za wszelką cenę stara się przejść z klasy do klasy. Nie zdając sobie przy tym w ogóle sprawy z tego jak ważne może to być wydarzenie w jego życiu.


Kadr z filmu "Colombianos", fot. toramartens.com

Przełomowym wydarzeniem dla wychowanego w Szwecji Fernando, jednego z bohaterów filmu "Colombianos" Tory Mårtens, ma być wyjazd do brata przebywającego obecnie w rodzinnej Kolumbii. Braterska więź stanowić ma remedium na narkotykowe i alkoholowe problemy w jakie popadł mężczyzna. Szwedzka reżyserka podąża z kamerą za swoim bohaterem wnikliwie dokumentując jego desperackie próby rozpoczęcia nowego życia. Co ciekawe podejmowane w miejscu, które przecież jest prawdziwym narkotykowym rajem. Wodzony na pokuszenie Fernando jest typem człowieka wyjątkowo łatwo popadającego w kolejne uzależnienia, jak nie od wspomnianych używek, to np. od tatuaży. "Colombianos" to w efekcie dokument o ludzkich słabościach, niedoskonałościach, ale także o sile rodzinnych relacji, które są tutaj co rusz wystawiane na poważną próbę.       


Kadr z filmu "Droga: opowieść o życiu i śmierci", fot. KFF

Za swoimi marzeniami pędzą również bohaterowie filmu "Droga: opowieść o życiu i śmierci" w reżyserii Marka Isaacsa. A wyznacza je historyczna trasa A5, która ciągnie się przez 420 kilometrów z Londynu do walijskiego Holyhead. To właśnie angielska stolica jest miejscem, w którym jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odwrócić się mają losy grupy protagonistów. Wśród nich jest marząca o karierze piosenkarki walijska nastolatka, birmański kucharz, który w ojczyźnie pozostawił całą rodzinę czy była stewardessa próbują znaleźć nowy pomysł na życie. Tę dokumentalną, ale i kulturową mozaikę łączą tak naprawdę wspólne wartości. W swoim filmie Isaacs bowiem udowadnia, że pomimo tego jak wiele może nas dzielić istnieją pewne uniwersalne prawdy. Nie ważne skąd ktoś pochodzi, jaką wyznaje religię, jakimi wartościami kieruje się na co dzień. Każdy, bez wyjątku, desperacko poszukuje szczęścia. Podąża za marzeniami.   

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zapraszamy do Krakowa oraz na nasze strony, gdzie znajdziecie codzienne relacje z festiwalu!

Kuba Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2013
Zobacz również
Nie przegap w TV: "Anna German - moja miłość"
53. KFF: Kształt filmów, które nadejdą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll