PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.05.2013
Dziś wieczorem w warszawskim kinie Kultura premiera "Domu na głowie" - niezwykłego dokumentu, będącego impresją na temat filmowej spuścizny jednego z najwybitniejszych polskich grafików Wojciecha Zamecznika.

Urodzony w 1923 roku Wojciech Zamecznik był grafikiem, projektantem plakatów, książek, wystaw. W czasach powojennych stał się pionierem artystycznego przetwarzania i wykorzystywania fotografii na użytek grafiki. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Stworzył m.in. plakaty do filmów "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Lotna" Andrzeja Wajdy, "Mondo Cane" Gualtiera Jacopettiego, serię plakatów dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień. W latach 1960-1967 prowadził Pracownię Projektowania Fotograficznego na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2012 roku archiwum zmarłego w 1967 roku artysty zajmuje się Fundacja Archeologia Fotografii, która prowadzi badania nad zbiorem oraz odsłania i promuje różne dziedziny twórczości Wojciecha Zamecznika.


Kadr z filmu "Dom na głowie", fot. FAF

- Jedną z wielu pasji tego wszechstronnego twórcy był film. Od końca lat 40., początkowo na taśmie 16 mm, później zaś 8 mm, Wojciech Zamecznik rejestrował życie rodzinne oraz spotkania i wyjazdy w gronie znajomych plastyków. Na czarno-białych i kolorowych filmach widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz między innymi Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego - mówi twórca "Domu na głowie" Adam Palenta.

Utalentowany operator ("Ciemnego pokoju nie trzeba się bać") i autor nagradzanego w Polsce i na świecie dokumentu "Życie stylem dowolnym" w swoim filmie dokonał wyboru z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, który rejestrował otaczającą go rzeczywistość przez blisko ćwierć wieku. Palenta zestawił ujęcia dokumentalne razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym autorstwa artysty. Zaś do stworzenia oprawy muzycznej zaprosił  Marcina Maseckiego - absolwenta Berklee College of Music w Bostonie, znakomitego pianistę swobodnie poruszającego się zarówno w estetyce jazzowej, jak i w muzyce poważnej.


Kadr z filmu "Dom na głowie", fot. FAF

Premiera "Domu na głowie" odbędzie się dziś w kinie Kultura w Warszawie. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu - reżyserem Adama Palentą, konsultantem filmu Juliuszem Zamecznikiem oraz historyk sztuki Agnieszką Szewczyk.

"Dom na głowie" będzie można obejrzeć w Kulturze jeszcze dwukrotnie - na pokazach 22 i 29 maja.

Patronem filmu jest Portalfilmowy.pl.

RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  21.05.2013
Zobacz również
Kurt Russell w walce z kanibalami
Ray Manzarek nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll