PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rainbow Collection organizuje przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana o tematyce LGBT. Począwszy od 20 maja w różnych miastach Polski będzie można zobaczyć pięć tytułów poświęconych homofobii, wizerunkowi gejów i lesbijek w mediach, AIDS i drodze do równouprawnienia.

Rob Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzony Oscarem za "Czasy Harveya Milka" i - wspólnie z Jeffreyem Friedmanem - za "Wspólną sprawę"  . Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich dziełach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat. Starają się również zrozumieć społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych, prowadzących nawet do zbrodni. Reżyserzy skupiając się na historycznych wydarzeniach, ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS - chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata skłania do refleksji nad wciąż aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.




Oprócz "Czasów Harveya Milka" i "Wspólnej sprawy" widzowie zobaczą: "Pułapkę z celluloidu", "Paragraf 175" i "Skowyt" duetu Epstein-Friedman.

Więcej o filmach przeglądu:

"Czasy Harveya Milka" Roba Epsteina, dokument nagrodzony Oscarem w 1985 roku oraz nagrodą specjalną na festiwalu Sundance, opowiada historię Harveya Milka, radnego San Francisco, który był pierwszym na świecie zdeklarowanym homoseksualnym politykiem. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, kiedy to z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

"Wspólna sprawa", dokument zrealizowany wspólnie przez Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana dostał Oscara w  1990 roku. Film przedstawia losy kilku osób upamiętnionych na gigantycznej "kołdrze AIDS", uszytej z setek pojedynczych, z których każda to memoriał dla jednej z ofiar epidemii.


Kadr z filmu "Czasy Harveya Milka", fot. YouTube

"Pułapka z celluloidu" (reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman), wyróżniony na Berlinale i Sundance (1996) dokument opowiada o stosunku Hollywood do wątków homoseksualnych w XX wieku. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley MacLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).

"Paragraf 175" (reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman), wyróżniony na Berlinale w 2000 roku i nagrodzony za reżyserię na festiwalu Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20.XX wieku był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie.W latach 1933-45 sto tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyło 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.


Plakat do filmu "Paragraf 175"

W "Skowycie" (reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman) Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła – wiersza "Skowyt". W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy dzieła. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozpowszechniania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy, od groteskowej po prawdziwie poruszającą, w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię "przejażdżką" po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

Miejsca i daty:

Kraków, Kino Pod Baranami: 20-24 maja   
Gorzów Wielkopolski, 60 krzeseł: 20-22 maja
Kraków, Kino Kijów Centrum: 2-16 czerwca
Poznań, Pałacowe: 11-16 czerwca
Warszawa, KINO.LAB: czerwiec

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym przeglądu.

Więcej informacji na stronie: http://rainbowcollection.pl/2013/05/zabic-geja-kino-kontra-homofobia-juz-w-maju-w-kinach.

MR
informacje prasowe
Ostatnia aktualizacja:  20.05.2013
Zobacz również
Kalejdoskop ma 25 lat
Cztery filmy z Wajda Studio powalczą o Złotego Lajkonika
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll