PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W najbliższy piątek, 15 marca, do kin trafi film "Warszawa 1935" ukazujący w technologii 3D przedwojenną stolicę Polski. Jest to pierwsza filmowa rekonstrukcja Warszawy sprzed II wojny światowej.

W 20-minutowym obrazie autorzy wyeksponowali obszar północnego Śródmieścia: skrzyżowanie Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, ulicę Marszałkowską do Ogrodu Saskiego. Znalazły się również ujęcia panoramy Warszawy z wysokości gmachu Prudentialu - najwyższej budowli przedwojennej stolicy, placu Napoleona (obecnie Plac Powstańców Warszawy), zdjęcia Ogrodu Saskiego.


Fot. www.facebook.com/Warszawa1935

Z okazji premiery w weekend 16-17 marca na Trakcie Królewskim – od ronda de Gaulle'a do kościoła św. Anny – będzie można znaleźć się w samym sercu Warszawy z lat trzydziestych XX wieku. W ramach wydarzenia "Warszawa i Prudential – znowu razem!" odbędą się występy muzyczne na scenie przy Skwerze Hoovera, zarówno w klimacie przedwojennym, jak i współczesnym (m.in. Dj Sparky), pokaz mody z lat trzydziestych, spotkania z twórcami filmu "Warszawa 1935", parada przedwojennych samochodów, przejażdżki starym tramwajem Alejami Jerozolimskimi.

Projekt "Warszawa 1935" powstawał 4 lata. Producentem jest studio filmowe Newborn: Ernest Rogalski i Tomasz Gomoła, którzy sfinansowali film przy wsparciu Prudential Polska (mecenasa filmu) i Totalizatora Sportowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.

– Założenia [produkcji filmu] były proste: architektura Warszawy z okresu międzywojennego, której nie możemy zaobserwować nigdzie poza starymi fotografiami, starymi filmami. Zostają nam Archiwa Państwowe, miejsce, do którego rzadko się wybieramy, żeby zobaczyć, jak wyglądała Warszawa. To założenie przerodziło się w profesjonalny, wysokobudżetowy film dokumentalno-sensacyjny, który zaprezentuje widzowi, jak wyglądała Warszawa z okresu międzywojennego. (...) Sam film nie mówi nam tylko o Warszawie i warszawiakach, mówi bardziej o Polakach i o tym, co reprezentowała sobą Warszawa – opowiadał o projekcie Ernest Rogalski.



W początkowej fazie prac producenci posiłkowali się fotografiami dostępnymi w internecie i albumach. Dopiero w trakcie docierali do zdjęć lepszej jakości – z Archwiów Państwowych – nanosząc poprawki. Twórcy skupili się przede wszystkim na ulicy Marszałkowskiej – wówczas najlepiej rozwiniętej części miasta. Powstał obraz wiernie odzwierciedlający architekturę, ale i klimat stolicy sprzed wojny.

– Dzięki projektowi widzowie będą mogli przenieść się w czasie i stać się na chwilę mieszkańcami Warszawy z 1935 roku. Zobaczyć kamienice, których już nie ma, wyobrazić sobie stukot dorożek, czy zgrzyt przejeżdżających tramwajów. Powstał nowatorski film w technologii 3D, nie tylko dla pasjonatów historii i varsavianistów - mówiła o filmie Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektor PISF do spraw upowszechniania kultury filmowej i promocji.

Film "Warszawa 1935" będzie wyświetlany w sieci kin na terenie całego kraju, jak i w wybranych, warszawskich kinach studyjnych.

"Warszawa i Prudential – znowu razem!": scena na Skwerze Hoovera przy pomniku Mickiewicza, sobota-niedziela, 16-17 marca, godz. 11-18. Wstęp wolny.

Więcej informacji o projekcie "Warszawa 1935" na stronie www.warszawa1935.pl.


MR
materiały prasowe/PISF
Ostatnia aktualizacja:  14.03.2013
Zobacz również
Podróż bez niespodziewanych zakrętów
Zobacz pierwsze 6 minut serialu "Bates Motel"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll