PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.03.2013
Weekend 8 – 10 marca przyniósł premierę dużego widowiska fantasy „Oz: Wielki i Potężny” w reżyserii Sama Raimi’ego. Film zapewnił sobie zwycięstwo w zestawieniu Box Office, jednak wynik nie jest spektakularny – 85,832 sprzedanych biletów.

Po superprodukcji z Jamesem Franco, Rachel Weisz, Milą Kunis i Michelle Williams można było więcej oczekiwać. Film niejednokrotnie porównywany z „Alicją w krainie czarów” Tima Burtona, pod względem frekwencyjnym nie może się równać z tamtym hitem Disneya. Film z 2010 roku z Johnny Deppem obejrzało na starcie aż 240 tysięcy widzów. "Oz: Wielki i Potężny" sprzedaje się jednak znakomicie w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ubiegły, premierowy weekend przyniósł wpływy rzędu 79 milionów dolarów stając się za oceanem pierwszym spektakularnym przebojem tego roku.


Kadr z filmu "Oz: Wielki i Potężny", fot. Disney.

Pojawienie się nowej dużej premiery mimo nieco rozczarowującego rezultatu, poprawiło jednak frekwencję. Do kin przyszło łącznie 406,857 widzów. Widownia w marcu tego roku utrzymuje się mniej więcej na takim poziomie jak rok temu, gdzie również zawodziły lansowane na duże przeboje filmy. Warto zauważyć, że kolejne tytuły za „Ozem Wielkim i Potężnym” dzieli już przepaść.


Na drugą pozycję, niespodzianka, awansowała komedia romantyczna "Daję nam rok". Brytyjska produkcja zanotowała 8 procentowy wzrost widowni i tym razem na film przyszło 34,890 widzów. Łączna frekwencja po 10 dniach to już 90 tysięcy osób.


Trzecie miejsce na podium zajął ubiegłotygodniowy lider, dramat "Syberiada polska". Film Janusza Zaorskiego tym razem zobaczyło 31,890 widzów. Dzięki niewielkiemu wsparciu wycieczek szkolnych i w miarę niskim spadkom widowni, film z Adamem Woronowiczem zdołał już zgromadzić 241 tysięcy osób.


Na czwartym miejscu zadebiutowała druga premiera tego tygodnia, komedia "nieletni / pełnoletni". Film obejrzało na starcie 30,195 osób i dzięki temu, że jest wyświetlany w stosunkowo niewielkiej liczbie kopii (72), zebrał drugą w tym tygodniu (po „Ozie”) najwyższą średnią widzów na kopię – 419.


Na piąte miejsce spadł największy, jak dotychczas, przebój tego sezonu, "Drogówka" Wojtka Smarzowskiego. Film zobaczyło jeszcze 25,691 osób, a w sumie, po 6-tygodniowej dystrybucji kinowej ma już na koncie 929 tysięcy widzów.


Dopiero na szóstym miejscu zadebiutował dramat Marii Sadowskiej "Dzień kobiet" z Katarzyną Kwiatkowską w roli głównej. Na starcie obejrzało go jedynie 22,069 widzów. Słabiej, niż „Nieulotne” Jacka Borcucha (27 tysięcy widzów), czy "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz (24 tysiące widzów; w ten weekend – 19,945 tysięcy). Na niekorzyść „Dnia kobiet” przemawia jeszcze fakt, że spośród polskich produkcji, film Sadowskiej wyświetlany jest w ogromnej liczbie kopii – 140, co powoduje, że średnia widzów na jeden ekran to jedynie – 158 osób.


Największy animowany przebój tego roku, "Zambezia", znalazł się na siódmym miejscu. Film obejrzało jeszcze 21,027 osób. W sumie produkcja dla najmłodszych może się szczycić 523 tysiącami sprzedanych biletów.


Komedia Patryka Vegi „Last minute” już się powoli żegna z czołówką zestawienia. Tym razem film przyciągnął 19,851 osób. W sumie, przeciętny rezultat – 135 tysięcy widzów.


Swój plan zdecydowanie jednak wykonał oscarowy komediodramat „Poradnik pozytywnego myślenia”. W ten weekend film obejrzało jeszcze 18,681 osób, a w sumie – 362 tysiące widzów.


Do „dziesiątki” nie dostały się dwie pozostałe premiery tego tygodnia. Komedię z Gerardem Butlerem "Trener bardzo osobisty" obejrzało na 54 kopiach 15,471 widzów. Jeszcze słabszy wynik uzyskała inna komedia "Mama i ja" z Sethem Rogenem i Barbrą Streisand – na 55 kopiach jedynie 9,389 widzów.


Premiery od najbliższego piątku: produkcja fantasy „Jack pogromca olbrzymów”; kryminał z Russellem Crowe i Markiem Wahlbergiem – „Władza”; film biograficzny „Baczyński” z  Mateuszem Kościukiewiczem w roli tytułowej; dramat Thomasa Vinterberga „Polowanie”; „Miłość” Sławomira Fabickiego z Marcinem Dorocińskim; dokument Marcina Koszałki „Będziesz legendą, człowieku”; amerykańska komedia „Złodziej tożsamości”; rosyjski dramat „Żyła sobie baba”; film biograficzny „Violeta poszła do nieba”; brazylijski dramat „Sąsiedzkie dźwięki”. 

 

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Świetne wieści dla wielbicieli "Sherlocka"
Nowy sezon "Spartakusa" już od soboty w HBO
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll