PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W weekend 15.02 – 17.02 w kinach zadebiutowała piąta odsłona znanej serii filmów sensacyjnych z Bruce’m Willisem. „Szklaną pułapkę 5” obejrzało na starcie 73.969 osób, a uwzględniając wyniki z Walentynek - 97 tysięcy widzów.

To nie jest złe otwarcie, jednak popularność serii nieco stopniała w porównaniu z poprzednią odsłoną. Dla przypomnienia, „Szklana pułapka 4.0” (2007) przyciągnęła w premierowy weekend ponad 93 tysiące widzów. W sumie „czwórkę” obejrzało 389 tysięcy widzów. Natomiast trzecią część, z 1995 roku, w zupełnie odmiennych czasach dla rynku dystrybucyjnego obejrzało łącznie 374 tysięcy osób.  Najnowszym przygodom Johna McClane’a może być ciężko osiągnąć tak dobry wynik. Warto zauważyć, że "Szklana pułapka 5" również w Stanach Zjednoczonych nieco zawodzi, gdzie ta kosztująca 92 miliony dolarów produkcja zarobiła w ciągu pierwszych 4 dni wyświetlania 33 miliony dolarów. Sukces osiągnęła za to na innych  rynkach, gdzie łączny przychód wyniósł już 79,6 miliona dolarów.


Bruce Willis jako bohater „Szklanej pułapki 5". Fot. Imperial-CinePix


Pozostałe dwie premiery zdecydowanie zawiodły. Polska superprodukcja wojenna "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa zachęciła do seansu zaledwie 40.200 widzów (piąte miejsce). Film z gwiazdorską obsadą z Michałem Żebrowskim na czele poległ w polskich kinach. Czy polscy widzowie mają dość tego typu produkcji po niezbyt udanych filmach „1920 Bitwa Warszawska" i „Bitwa pod  Wiedniem”?


Zawiodła także produkcja fantasy "Piękne istoty". Film, będący ekranizacją bestsellerowej powieści Kami Garcii i Margaret Stohl uznawano za potencjalnego następcę serii „Saga Zmierzch”, czy „Harry Potter”. Otwarcie w naszym kraju jednak jest bardzo niskie i wyniosło 35.859 widzów. Wraz z walentynkowymi pokazami film ma na koncie 55 tysięcy widzów.


Tymczasem na pierwszy miejscu, bez zmian, "Drogówka" Wojtka Smarzowskiego. Film z Bartłomiejem Topą i Arkadiuszem Jakubikiem jest na dobrej drodze do miliona widzów. W tym momencie łączna widownia wynosi 691 tysięcy osób, po tym jak do kin w weekend przyszło 111.611 widzów.


Zaskakującą postawę przyjęła południowoafrykańska animacja "Zambezia". Film, w trzeci weekend wyświetlania, zanotował wzrost frekwencji: obejrzało go jeszcze 78.835 widzów, czyli więcej niż 3 tygodnie temu w trakcie premierowego weekendu! W sumie na koncie produkcji dla najmłodszych bardzo dobry wynik – 339 tysięcy osób.


Również dobrze przyjęty został w polskich kinach nominowany w 8 kategoriach do Oscara, "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella. Film z Bradleyem Cooperem i Jennifer Lawrence zyskał na gorączce okołowalentynkowej i przyciągnął do kin w weekend 61.307 widzów. W sumie, po 10 dniach wyświetlania na jego koncie przyzwoita widownia – 214 tysięcy osób.


Póki co, najpopularniejszą zagraniczną produkcją roku jest hiszpański film katastroficzny, "Niemożliwe". W ten weekend do puli doszło jeszcze 36,535 widzów. Łącznie film z Ewanem McGregorem i Naomi Watts obejrzało już 436 tysięcy osób.


Łączna frekwencja w dalszym ciągu, głównie za sprawą „Drogówki”, pozostaje wysoka. W weekend 15.02 – 17.02 do kin przyszło w sumie 585,878 osób. Wciąż jednak brakuje w kinach przeboju, który jeszcze bardziej wywindowałby frekwencję w górę.


Premiery od najbliższego piątku, 22 lutego: superprodukcja  Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”; dramat „Lot” z Denzelem Washingtonem; nowa komedia Patryka Vegi „Last minute”; znakomity film muzyczny „Sugar Man”; horror z Jessicą Chastain „Mama”; dramat wojenny z Christianem Bale’m „Kwiaty wojny”; nowy film Gusa Van Santa „Promised Land”; czarna komedia „Turyści”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
60. urodziny Krzysztofa Żurowskiego
60. urodziny Urszuli Latuszewskiej-Dubowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll