PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Nowy Rok, nowa premiera – przy okazji pierwszej w tym roku premiery krótkich metraży, Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich prezentuje również nową oprawę premier.

Wraz z reżyserami premierowych „trzydziestek”: Ewą Bukowską, Wojciechem Jagiełło i Filipem Syczyńskim, otwieramy cykl krótkich wywiadów z serii „5 pytań do...”. Dzięki tym rozmowom dowiedzieliśmy się trochę więcej o nich samych, ich filmach, a także o tym, jak odnaleźli się w krótkometrażowej formule programu „30 Minut”, w ramach którego realizowali swoje filmy.

„Powrót” w reżyserii Ewy Bukowskiej, zrealizowany wg jej własnego scenariusza, to z pewnością jeden z pierwszych polskich filmów, który dotyka tematu współczesnej wojny i wpływu, jaki wywiera na człowieka. Akcja toczy się wokół powrotu żołnierza z kolejnej misji w Afganistanie. Był tam, żeby “zbudować bezpieczny dom innym narodom”. Za pieniądze zarobione na misjach chce dokończyć budowę własnego domu. W obsadzie filmu znaleźli się: Agata Buzek, Marek Bukowski, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek. Autorem zdjęć jest Jakub Czerwiński, film powstał w koprodukcji z Headhunters Film, producentem wykonawczym jest Paweł Sosnowski.

„Zasady gry” to – jak mówił podczas realizacji zdjęć reżyser Wojciech Jagiełło – historia młodego chłopaka – Tomka, który studiuje inżynierię na Politechnice. Przyjeżdża z mniejszego miasta do wielkiego i zaczyna się o siebie bać. W nieprzyjaznej rzeczywistości traci poczucie bezpieczeństwa. W roli głównej wystąpił Tomasz Schuchardt. O realizacji filmu można przeczytać w tekście „Tramwaj z Wiśniewską i Schuchardtem nadjeżdża” . Oprócz Schuchardta zobaczymy w nim Ewę Wiśniewską, Agnieszkę Żulewską i Marysię Dejmek. Koproducentami filmu są: Wajda Studio, Red Garden, Fundacja Tumult, Kosma Films, zaś producentami wykonawczymi: Kuba Kosma i Paweł Sosnowski.

Akcja filmu „Jak głęboki jest ocean?” Filipa Syczyńskiego rozgrywa się w brzuchu potężnego wieloryba, gdzie pewnego dnia budzi się główny bohater - Marek. Wśród niezwykłych mieszkańców potężnego ssaka mężczyzna spotyka osoby, które tak kochał za życia: żonę oraz szalonego ojca, który chce, by nazywano go Królem Oceanów. W postać Marka wcielił się, dawno nie widziany na polskim ekranie Tomasz Borkowy, oprócz którego w obsadzie zobaczymy również: Joannę Sydor, Wojciecha Solarza, Jana Jangę Tomaszewskiego, Krystynę Tkacz i Annę Kerth. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Przemysław Miękinia. Za zdjęcia odpowiada Monika Kotecka.Kalina Pietrucha
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  21.01.2013
Zobacz również
Gutek Film otwiera nowe kino
Szumowska: to jest intymny dramat księdza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll