PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Po drugiej stronie plakatu" Marcina Latałło jest pierwszym filmem dokumentalnym, przedstawiającym historię Polskiej Szkoły Plakatu; został on wyprodukowany przez Filmowe Kalejdoskop i Redakcję Kultury TVP1. Jego międzynarodowa premiera odbędzie się w konkursie Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu (którego 30. edycja rozpoczęła się 15 marca). W ramach uroczystej inauguracji imprezy zaprezentowano współprodukowany przez TVP "Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego. 

"Druga strona plakatu" ukazuje jeden z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: słynną na całym świecie Polską Szkołę Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję, ujmowały esencję danego zjawiska - filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych, której, paradoksalnie, jest mniej w czasach kapitalistycznych. Można powiedzieć, że Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.


fot. artfifa.com

Film opowiada o młodej studentce grafiki, która ma zrobić plakat do filmu o Polskim Plakacie. Przegląda materiały archiwalne z mistrzami tego gatunku: Henrykiem Tomaszewskim, Romanem Cieślewiczem, Janem Lenicą, Franciszkiem Starowieyskim. Spotyka także czołowych współczesnych grafików z Polski i z Francji: Mieczysława Wasilewskiego, Lecha Majewskiego, Marcina Mroszczaka, Andrzeja Pągowskiego, Michała Batorego, Michela Quareza. Film podkreśla bogate relacje kulturowe między Polską i Francją; występują w nim również reżyserzy: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi, historycy sztuki, jak dyrektor Muzeum Plakatu Maria Kurpik i kolekcjonerzy.

FIFA jest największym światowym festiwalem filmów o sztuce. Potrwa do 25 marca i zaprezentuje 230 filmów z 27 krajów. Filmy przedstawiają współczesne nurty, kształtujące rzeczywistość w szeroko zakreślonych granicach sztuk: w architekturze (Gaudi, „architektura ruchu”, John Portman), design, sztuce współczesnej (Ai Weiwei, Roman Opałka, WAR – Women Art. Revolution), cyrku, grafice, media art, komiksie, rysunku (Henry Darger), tańcu, literaturze (Jean Genet, Julia Kristeva, Philip Roth), modzie, muzyce („Canto Ostinato” Simeona ten Holta, Esa-Pekka Salonen, Dave Brubeck), operze, malarstwie, fotografii, poezji, teatrze (Guillaume Gallienne, Gabriel Gascon), rzeźbie, czy filmie (filmy propagandowe Czerwonych Khmerów, horrory, science-fiction i społeczeństwo). W ramach obchodów 30-lecia imprezy, odbędą się liczne specjalne konferencje, warsztaty, wystawy i instalacje oraz najważniejsze w Ameryce Płn. targi, przyciągające licznych przedstawicieli światowych telewizji. 

Więcej informacji o festiwalu:
www.artfifa.com


SP
TVP
Ostatnia aktualizacja:  19.03.2012
Zobacz również
"Łodzią po Wiśle" po raz dziesiąty
Nagroda Tricky Women za film "Snępowina"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll