PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL jak co roku, w maju, a w programie min.: sensacja tegorocznego Berlinale czyli "Oburzeni" Tony'ego Gatliffa, masterclass z Michaelem Glawoggerem i mnóstwo dokumentów zanurzonych w problemach współczesnego świata.

Festiwal odbędzie się w dniach 11-20 maja w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i KINO.LAB, w dniach 14-20 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a w ramach "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" (11-13 maja) w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Atrakcją tegorocznej edycji będą m.in. pokazy filmów: "Projekt Nim" – nowego filmu Jamesa Marsha, reżysera oscarowego "Człowieka na linie", "Chwała dziwkom" – nagrodzonej na festiwalu w Wenecji ostatniej część trylogii dokumentalnej Michaela Glawoggera (twórcy "Śmierci człowieka pracy"), "Charlotte Rampling. Spojrzenie" – biograficznego portretu znanej brytyjskiej aktorki Charlotte Rampling, "Niech żyją Antypody!" Victora Kossakovsky’ego – filmu otwarcia festiwalu w Wenecji oraz kontrowersyjnego "Ambasadora" Madsa Brüggera (reżysera "Idiotów w Korei"), w którym reżyser przybiera fałszywą tożsamość liberyjskiego dyplomaty, aby zdemaskować świat afrykańskiej korupcji i brudnych interesów. Gorącym tytułem Festiwalu sa "Oburzeni" Tony'ego Gattliffa, sensacja tegorocznego Berlinale.

"Ambasador", fot. Johan Stahl Winthereik

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu PLANETE+ DOC będzie odbywająca się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa prac i towarzysząca jej retrospektywa filmowa Haruna Farockiego – wybitnego niemieckiego reżysera filmów dokumentalnych, artysty wideo i teoretyka filmowego, który od lat 60. XX wieku tworzy zaangażowane filmy dokumentalne, a od lat 90. wideoinstalacje w przestrzeniach najważniejszych galerii świata. Wystawa "Harun Farocki po raz pierwszy w Warszawie. Wystawa" zabierze widzów w fascynującą podróż zarówno przez historię filmu, jak i współczesne, społeczno-polityczne tematy, a sam reżyser przyjedzie do Polski z wizytą, otworzy wystawę prac oraz retrospektywę filmową i spotka się z widzami po pokazie jednego ze swoich filmów.

Gościem specjalnym festiwalu będzie m.in. słynna brytyjska aktorka Charlotte Rampling, znana polskim widzom m.in. z filmów "Basen" François Ozona, "Melancholia" Larsa von Triera czy "Zmierzch Bogów" Luchino Viscontiego. Z wizytą do Polski przyjedzie również James Marsh – laureat Oscara za film "Człowiek na linie", którego najnowszy obraz "Projekt Nim" wystartuje w konkursie głównym oraz znany rosyjski dokumentalista Victor Kossakovsky, którego najnowszy film "Niech żyją Antypody!" otwierający ubiegłoroczny festiwal w Wenecji będzie się również ubiegał o nagrodę główną Millennium. W programie festiwalu znajdzie się także transmitowana na żywo rozmowa ze znaną kanadyjską pisarką, poetką i krytyczką literacką Margaret Atwood, której słynny zbiór esejów "Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa" posłużył za kanwę filmu "Dług" Jennifer Baichwal pokazywanego na w nowej sekcji tematycznej poświęconej filmom o literaturze i jej twórcach.

Charlotte Rampling będzie gościem majowego Festiwalu, fot. Angelina Maccarone

Atrakcją festiwalu PLANETE+ DOC będą również wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych, osób zajmujących się na co dzień filmem oraz młodych adeptów sztuki filmowej.

14 maja w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski (masterclass) znanego austriackiego reżysera Michaela Glawoggera i współpracującego z nim od lat operatora Wolfganga Thalera. Wykład poprowadzi Michał Chaciński – dziennikarz TVP Kultura, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Najnowszy film powstały w wyniku współpracy Glawoggera i Thalera – "Chwała dziwkom" ("Whores’ Glory"), wyróżniony przez jury sekcji Orizzonti na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2011 roku, wystartuje w konkursie głównym o nagrodę Millennium oraz zawalczy o Canon Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. Ta ufundowana przez firmę Canon nagroda to jedyne tego typu wyróżnienie wręczane na europejskim festiwalu filmów dokumentalnych.

Michael Glawogger, fot. wwww.glawogger.com

Michael Glawogger
– urodzony w 1959 roku w austriackim Grazu reżyser, dokumentalista, scenarzysta i operator filmowy, uznawany jest za jednego z najważniejszych dokumentalistów przełomu XX i XXI wieku. Zasłynął jako twórca wielokrotnie nagradzanej "trylogii pracy" poświęconej globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć ("Megacities", 1999, "Śmierć człowieka pracy", 2004 oraz "Chwała dziwkom", 2011). Jest również twórcą kilku fabuł, m.in. ekranizacji powieści Josefa Haslingera "Das Vaterspiel" (2009). Jego obrazy cechuje znakomita jakość obrazu (zasługa wspaniałej pracy współpracującego z nim od lat operatora Wolfganga Thalera) i niezwykle trafiony dobór muzyki (w swych dziełach wykorzystywał utwory tak znanych muzyków, jak John Zorn ("Śmierć człowieka pracy"), czy PJ  Harvey i CocoRosie ("Chwała dziwkom"). To wszystko sprawia, że jego filmy oddziałują na zmysły, wymykając się jednocześnie jednoznacznym interpretacjom.

3-godzinny wykład mistrzowski uzupełnią pokazy wszystkich trzech części "trylogii pracy" Michaela Glawoggera: "Megacities", "Śmierć człowieka pracy" oraz "Chwała dziwkom".

Osoby zainteresowane udziałem w masterclass mogą nadsyłać zgłoszenia do 17 kwietnia na masterclass@planetedocff.pl


"Śmierć człowieka pracy", fot. www.workingmansdeath.at
 
W programie Akademii PLANETE+ DOC po raz pierwszy znajdzie się również propozycja dla najmłodszych adeptów sztuki filmowej. Pierwszego dnia festiwalu (11 maja) w warszawskim kinie Luna zainaugurowana zostanie polska edycja międzynarodowego projektu DOC NEXT – organizowanych po raz pierwszy w Polsce wspólnie z Fundacją Inicjatyw Twórczych "ę" warsztatów filmowych dla młodych filmowców. W ich ramach odbędą się m.in. pokazy krótkometrażowych filmów młodych twórców dokumentalnych, spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina, a o oprawę muzyczną i wizualną zadbają DJe i VJe.
 
Osoby zainteresowane filmem dokumentalnym będą mogły wziąć również udział w organizowanej wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Między tradycją a mockumentary. Perypetie współczesnego dokumentu".

Konferencja skierowana jest w szczególności do osób reprezentujących różne dyscypliny naukowe, interesujących się kinem dokumentalnym, w tym studentów studiów licencjackich i magisterskich, doktorantów, pracowników uczelni oraz innych instytucji naukowych i kulturalnych. W czasie konferencji uczestnicy zastanowią się nad specyfiką i kondycją współczesnego kina dokumentalnego (filmów dokumentalnych nakręconych po 1990 roku). Konferencji będą towarzyszyły projekcje oraz tematyczne panele dyskusyjne. Trwająca dwa dni konferencja odbędzie się 18 maja w Kinotece, a 19 maja w siedzibie SWPS.
Osoby chcące  wziąć udział w konferencji mogą nadsyłać zgłoszenia do 1 marca na kino.swps@gmail.com.




Osoby pracujące w branży filmowej oraz uczniowie szkół filmowych mogą ubiegać się również o akredytacje na festiwal PLANETE+ DOC. Zgłoszenia o akredytację można wysyłać do 7 kwietnia na adres mailowy akredytacje@planetedocff.pl. Więcej na www.planetedocff.pl w zakładce "O FESTIWALU".

Więcej informacji o programie Akademii PLANETE+ DOC na www.planetedocff.pl

Mecenasem PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL jest BANK MILLENNIUM.

Głównym Partnerem festiwalu jest kanał dokumentalny PLANETE+. Stacja prezentuje starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata i na każdy temat, zawsze w odniesieniu do człowieka. Najlepsze filmy pokazywane na festiwalu można później zobaczyć na antenie PLANETE.

EJ
AgainstGravity
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2012
Zobacz również
Czego Amerykanie zazdroszczą Czechom?
Nowości programowe OFF PLUS CAMERA 2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll