PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.11.2011
Pokaz filmu "Brutalny glina" w reżyserii Takeshiego Kitano, zainaugurował w piątek w Warszawie przegląd  "Nie tylko Kurosawa. Kino japońskie pięciu dekad". Filmy będą pokazywane w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.

Pokazy potrwają do 16 grudnia. Zaprezentowanych zostanie ponad 20 filmów. Żaden nie będzie sygnowany nazwiskiem Akiry Kurosawy - podkreśliła Grażyna M. Grabowska, kierownik Działu Programowego Filmoteki Narodowej. Publiczność w Warszawie pozna lub przypomni sobie dzieła innych japońskich reżyserów, jak Takeshi Kitano czy Yasujiro Ozu.



W przeglądzie pojawi się spory zestaw filmów japońskiej „nowej fali” lat sześćdziesiątych, zjawiska niezwykle oryginalnego i budzącego zainteresowanie światowej krytyki,  sygnowane takimi nazwiskami, jak Yoshishige Yoshida,  Susumu Hani, Masahiro Shinoda i Nagisa Oshima, który uważany jest powszechnie za największego wśród filmowców anarchistę i prowokatora. Ich filmy dotykały przede wszystkim problemów związanych ze skutkami gwałtownego rozwoju gospodarczego, konfliktu pokoleń i braku perspektyw. Buntownicze treści wsparte zostały równie buntowniczą formą. W programie jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów Nagisy Oshimy - "Imperium namiętności", przez wiele lat uważany za zbyt drastyczny i gorszący, oparty na pewnej prawdziwej historii.

Przeglad jest wspaniałą okazją by na dużym ekranie zobaczyć film "Kobieta z wydm" Hiroshiego Teshigahary z 1964, na podstawie powieści Kobo Abe o tym samym tytule. Prawdziwą ucztą dla kinomanów będzie także projekcja minimalistycznego arcydzieła Yasujiro Ozu "Tokijskiej opowieści", części trylogii tego twórcy, o którym krytyka pisała, że to jeden z najbardziej japońskich reżyserów. W przeglądzie znalazły się trzy filmy Kon Ichikawy,  autora "Harfy birmańskiej", „gorzkiego moralisty”, dla  którego najważniejszy był człowiek – osamotniony i pełen rozterek, osaczony przez świat współczesny i dręczony brzemieniem przeszłości.
Na koniec zestaw filmów pod hasłem "Potwory made in Japan". W cyklu dopełniającym arcydzieła japońskiej kinematografii zobaczymy obrazy ikoniczne dla popkultury. Pierwsza była Godzilla siejąca grozę w filmie Inoshiro Hondy z 1954 r. Sława potwora rozlała się na cały świat, więc trudno się dziwić, że wkrótce pojawiły się kolejne mutacje tego, zrodzonego w wyniku ludzkiej nieostrożności, monstrum.

Film otwarcia, "Brutalny glina" (1989) to przejmująca opowieść o świecie wyzutym z wartości. Głównym bohaterem tej historii jest Azuma, policjant, który próbuje naprawiać bezwzględny świat przy pomocy równie bezwzględnych działań. Dzięki niekonwencjonalnym metodom pracy Azumy, wychodzi na jaw afera narkotykowa. Zamieszany w nią jest przyjaciel policjanta. Gdy zostaje odnalezione ciało mężczyzny, między policjantem, a gangsterem należącym do Yakuzy rozpoczyna się śmiertelny pojedynek.

Inne filmy Takeshiego Kitano, które będą pokazane w ramach przeglądu to "Temperatura wrzenia" (1990, obraz osadzony w tradycji japońskiego kina gangsterskiego, dopełniony specyficznym humorem, co sprawia, że film robi wrażenie nieco surrealistycznego) oraz "Czy wreszcie coś osiągniesz?" (1994, oryginalna komedia, której bohater, młodzieniec uwikłany w skomplikowany układ współpracy z Yakuzą, trafia do szpitala, gdzie odbywają się zaskakujące eksperymenty medyczne).
Takeshi Kitano (ur. 1947), reżyser, scenarzysta, malarz, aktor, a także autor książek i poeta ma w dorobku m.in. Złotego Lwa w Wenecji za film "Hana-bi" (1997), przyznaną w Wenecji nagrodę za reżyserię ("Zatoichi", 2003) oraz trzy nominacje do Złotej Palmy w Cannes (np. za "Wściekłość" z 2010 r.). W Polsce ogromna popularnoscią cieszył się niezwykle efektowny wizualnie film "Lalki".

Przez cały okres trwania przeglądu w foyer kina Iluzjon będzie można obejrzeć wystawę plakatów do prezentowanych filmów ze zbiorów Działu Dokumentacji Filmoteki Narodowej. Projekcjom filmów będą towarzyszyć spotkania ze znawcami kinematografii japońskiej.Współorganizatorami przeglądu są Ambasada Japonii i Fundacja Japońska.

EJ
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2011
Zobacz również
Ruszyło Camerimage!
Najlepsze polskie filmy w RPA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll