PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
4. listopada rozpoczęła się w Łodzi 16. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia.  W gali otwarcia wzięli udział tak wybitni filmowcy, jak István Szabó, Krzysztof Zanussi czy Yves Pasquier, producent m.in. "Kino Paradiso" i "Carmen".

Festiwalowi  towarzyszy reaktywacja prestiżowego konkursu dla filmowych debiutantów – Konkursu o Nagrodę Filmową im. A. Munka. Wśród jej zdobywców (nagroda była przyznawana od 1965 roku przez Szkołę Filmową) byli m. in. KrKrzysztof Zanussi.jpg" />zysztof Zanussi czy Jerzy Skolimowski. Wśród kandydatów do Nagrody w tym roku takie nazwiska jak Jan Komasa („Sala samobójców”) i  Bartosz Konopka („Lęk wysokości). ista nominacji w dwóch kategoriach: „najlepsza reżyseria” i „najlepsze zdjęcia” obejmuje dwanaście filmowych debiutów.
 
Widownia festiwalu. Fot. Cinergia

Największym wydarzeniem gali była obecność Istvána Szabó, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów, który przy aplauzie odebrał nagrodę Kina Charlie „Złoty Glan” publiczności z rąk Sławomira Fijałkowskiego, szefa kina. - Szukałem w filmie czegoś naprawdę wyjątkowego, co charakteryzuje tylko film i co odróżnia go od literatury, malarstwa, muzyki. Pomyślałem, że jest tylko jedna taka rzecz – żywa twarz człowieka. Łatwo jest namalować twarz człowieka, który jest zakochany; łatwo jest namalować twarz chłopca, który jest zazdrosny. Ale tylko film może pokazać jak doszło do tego zakochania. Pokazanie twarzy pełnej emocji możliwe jest tylko w kinie. Prawdopodobnie dlatego dla publiczności od reżyserów ważniejsi są aktorzy. Dlatego chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim aktorom, z którymi pracowałem – powiedział reżyser filmu "Kochana Emmo, droga Böbe".


Istvána Szabó, fot. Cinergia
 
„Złoty Glan” powędrował także w ręce producenta filmowego Yvesa Pasquiera, twórcy m.in. „Carmen” Carlosa Saury czy „Kino Paradiso” Giuseppe Tornatore,  a także do  Krzysztofa Zanussiego, który przewodniczył będzie Konkursowi na Najlepszy Debiut Europejski. Pasquier zauważył, że buty zwykle występują parami, co jest ewidentnym znakiem tego, że musi znów zrobić film z Istvánem Szabó, łącząc obydwa glany w komplet. Krzysztof Zanussi zinterpretował  oryginalną nagrodę inaczej - Podobno reżyser ma trzymać ekipę pod butem, ten glan o tym przypomina.


Sławomir Fijałkowski i Krzysztof Zanussi, fot. Cinergia

Pięknym akcentem piątkowej gali otwarcia festiwalu było filmowe wspomnienie o zmarłej w sierpniu tego roku  profesor Marii Kornatowskiej, która była inicjatorką powrotu Nagrody im. A. Munka. 

Festiwal otworzyło wyjątkowe wydarzenie filmowe - pokaz tegorocznego zdobywcy Grand Prix w Cannes - „Chłopca na rowerze” braci Dardenne.


 Yves Pasquier, dyrektor festiwalu - Mariola Wiktor, István Szabó, fot. Cinergia

16 Forum Kina Europejskiego Cinergia potrwa do 12 listopada. Projekcje będą się odbywały w Kinie Charlie w Łodzi i w sali projekcyjnej PWSFTviT w Łodzi. Program wydarzeń festiwalowych: http://www.cinergiafestival.pl, http://www.kinocharlie.pl.


Statuetka Złotego Glana, fot. Cinergia

Organizatorzy FKE Cinergia: Stowarzyszenie Łódź Filmowa, PWSFTViT w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi.


WRÓB
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2011
Zobacz również
Jankowski i Czekaj - triumf na Forum Filmów Niezależnych w Warszawie
Mar del Plata 2011 – Bromski szefem jury, Holland w konkursie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll