PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wrocławskie Nowe Horyzonty to przede wszystkim festiwal pełnometrażowego, autorskiego kina. Obok zwycięzców najważniejszych światowych festiwal i nierzadko bezkompromisowych artystycznych produkcji swoją małą niszę ma tu także krótki metraż.

W programie festiwalu filmy krótkie prezentowane są w dwóch konkursowych sekcjach: polskich filmów krótkometrażowych i europejskich krótkich metraży. I choć z oczywistych względów bloki te nie cieszą się takim powodzeniem, jak wiodące Konkurs Nowe Horyzonty i Konkurs Filmów o Sztuce, to jednak mają one swoje grono zwolenników, a ponadto za ich sprawą na wrocławskim festiwalu licznie goszczą młodzi reżyserzy, dla których obok konfrontacji z publicznością jest to okazja zetknięcia się z kinem tworzonym przez ich rówieśników z innych krajów.


Młodzi twórcy na spotkaniu z publicznością, fot. Nowe Horyzonty

Nowohoryzontowy Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych nie ma takiej renomy, jak tego typu sekcje w specjalizującym się w krótkim kinie Krakowie, zogniskowanej na polską kinematografię Gdyni i skupionym na debiutantach Koszalinie. Organizatorzy wrocławskiej imprezy nie aspirują zresztą do konkurowania z tymi festiwalami. Dbają natomiast o to, by na nasze kino spojrzeli, posiadający inną perspektywę, zagraniczni jurorzy, którzy którzy z racji na swoją pozycję w branży, mogą okazać się pomocni w promocji polskich filmów. W tym roku są to selekcjonerzy festiwali: Laurence Reymond (z canneńskiej Quinzaine des Realisateurs) i Jukka-Pekka Laakso (Tampere FF) oraz reżyserka Fijona Jonuzi.

Czeka ich masa pracy. W konkursie polskich filmów pokazywanych jest aż 71 filmów. Wśród nich najlepsze produkcje szkół filmowych z Łodzi, Katowic, Warszawy oraz Gdyni (np. prezentowana w Cannes "Olena" Elżbiety Benkowskiej). Aż dziesięć filmów w konkursie to efekt, skierowanego do debiutantów programu "30 minut" realizowanego przez działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Wśród nich znalazły się dwie premiery. Pierwsza z nich to "Psubrat" Marii Zbąskiej - luźna adaptacja opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego”, a zarazem przewrotna Opowieść Wigilijna z polskim blokowiskiem w tle. W obsadzie "Psubrata" znaleźli się między innymi: Andrzej Chyra, Krzysztof Skonieczny, Agnieszka Krukówna i Rafał Garnecki. Drugim z premierowych obrazów jest "Dom na końcu drogi" Wojciecha Kasperskiego. W postać głównej bohaterki – Marty, która pewnej nocy pojawia się w samotnym domu pod lasem – wcieliła się Maja Ostaszewska. W filmie partnerują jej Robert Gonera i Maciej Musiał. Wrocławska publiczność ma także okazję zapoznać się z nagradzanymi już na festiwalach m.in. "Mazurkiem" Julii Kolberger (Jantar za najlepszą krótkometrażową fabułę 32. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie) oraz "128. szczurem" Jakuba Pączka (Nagroda za reżyserię na Krakowskim Festiwalu Filmowym). Swój nowy film we Wrocławiu prezentuje także Bodo Kox. Autor obecnej nie dawno w kinach "Dziewczyny z szafy" pokazuje na Nowych Horyzontach krótkometrażową "Dziewczynę z mydła" będącą tragikomicznym studium napiętych emocji panujących między czterema przyjaciółkami. Na zwycięzców trzech kategorii: dokument, fabuła, animacja czekają nagrody w wysokości 5 tys. zł.


Reżyserzy Miron Wojdyło i Julia Kolberger oraz prowadząca Magdalena Sztorc, fot. Nowe Horyzonty

Równoległy Konkurs Europejskich Filmów Krótkich skupia się z kolei na projektach wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, często tworzonych przez artystów i awangardowych filmowców. W programie znalazły się między innymi: międzynarodowa premiera filmu Austriaka Sigfrieda Fruhaufa "Exterior Extended", najnowszy film Beatrice Gibson "Tygrysi zmysł", nagrodzony na festiwalu Diagonale "Las doświadczalny" Michaeli Grill oraz – po raz pierwszy w konkursie – polski tytuł – "Suchy pion" Wojciecha Bąkowskiego. Europejskie krótkie metraże oceniają Polacy: reżyserka Ana Brzezińska ("I Want (NO) Reality"), reżyser i artysta wizualny Norman Leto ("Sailor") oraz krytyk filmowy Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna). Tu również osobno nagrodzone zostaną fabuły, dokumenty i animacje. Najlepsi wyjadą z Wrocławia bogatsi o 1 tys. euro.

Laureatów obu konkursów krótkich metraży poznamy w najbliższą niedzielę, w dniu zakończenia 13. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty.



Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  25.07.2013
Zobacz również
W tym roku hasłem będzie "Tożsamość"
Pokazy na wrocławskim rynku - przedwojenny "Pan Tadeusz"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll