PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.07.2013
Pokazem nagrodzonego Złotą Palmą filmu "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2" rozpocznie się dziś we Wrocławiu 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-mobile Nowe Horyzonty. Otwarcie uświetni swoją obecnością reżyser filmu Abdellatif Kechiche.

Mający tunezyjskie korzenie Francuz dzień później (19 lipca, 12.30) w festiwalowej Gazeta Cafe odpowiadać będzie na pytania widzów. W tym czasie festiwal będzie się już toczyć pełną parą. Od 10.00 w dziesięciu salach Kina Nowe Horyzonty wyświetlane będą tytuły licznych festiwalowych sekcji. Do niedzieli - 28 lipca - zaprezentowane zostaną w sumie 352 tytuły, w tym 196 pełnometrażowych. Aż 143 filmy na  Nowych Horyzontach będą miały swoje polskie premiery.



Drugim filmem, otwierającym festiwal, będzie laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, pełna surrealizmu komedia "Vic+ Flo zobaczyły niedźwiedzia" Denisa Côté. W historii byłej więźniarki, która wraz z partnerką zaszywa się w domku na odludziu, Côté znalazł materiał na typową dla siebie opowieść o jednostkach izolujących się od społeczeństwa. Film będzie można obejrzeć także 26 lipca o 16.15 oraz 28 lipca o godz. 13.15.

Trzecim filmem wieczoru będzie wzorowany na archiwalnych programach telewizyjnych nostalgiczny "Computer Chess" Andrew Bujalskiego, jednegoz najważniejszych autorów amerykańskiego kina niezależnego, przedstawiciela nurtu mumblecore. W Computer Chess Bujalski cofa się do początku lat 80., by zrelacjonować przebieg weekendowego turnieju dla programistów komputerowych. Pokaz filmu odbędzie się w KNH w sali 8 o godz. 19.30. Film będzie można również zobaczyć 19 lipca o godz. 18.45 oraz 21 lipca o godz. 9.45.

Najważniejszą i najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą konkursy. W najważniejszym z nich - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - zaprezentowane zostaną premierowo niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na festiwalach na całym świecie. Jury przyzna najlepszemu z nich Grand Prix i nagrodę w wysokości 20 000 euro. O uznanie jurorów rywalizować będą między innymi: surrealistyczny przebój MFF w Rotterdamie – nagrodzony Tygrysem irański "Fat Shaker" Mohammada Shirvaniego, oniryczna "Noc" argentyńskiego reżysera o polskich korzeniach Leonardo Brzezickiego, rosyjski film "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" Alexeya Fedorchenki oraz potwierdzający pojawienie się oryginalnego polskiego twórcy, nagrodzony niedawno w Karlowych Warach film Tomasza Wasilewskiego "Płynące wieżowce". Filmy z konkursu NH oceniane będą także przez publiczność oraz jury krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, które uhonoruje jeden z nich prestiżową nagrodą FIPRESCI.

10 tys. euro wynosi z kolei nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie na który składają się pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty znalazły się między innymi: "Elektro Moskva" Dominika Spritzendorfera i Eleny Tikhonovej – wyprawa w świat radzieckiej elektroniki, futurystycznych syntezatorów i eksperymentalnej muzyki; elektro-opera "Jak zrobić Peaches" napisana, wyreżyserowana i zagrana przez królową elektro-popu, feministyczną prowokatorkę i seksualnie progresywną performerkę Peaches, która będzie gościem festiwalu; "Piękna i Bokser" – nagrodzona na festiwa­lu Sundance opowieść o parze tworzących w Nowym Jorku japońskich artystów; a także "Marionetista" Wiktorii Szymańskiej o słynnym lalkarzu Michaelu Meschke.


Kadr z filmu "Mazurek", fot. Studio Munka

Po raz kolejny odbędzie się także Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje i fabuły. Wśród 71 produkcji znalazły się najlepsze filmy ze szkół filmowych z Łodzi, Katowic, Warszawy oraz Gdyni m.in.. pokazywana w Cannes "Olena" Elżbiety Benkowskiej), nagradzana na świecie animacja "Ziegenort" Tomasza Popakula, "Mazurek" Julii Kolberger - zwycięzca tegorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodz i Film".

W Konkursie Europejskich Filmów Krótkich zostanie pokazanych 37 filmów z całego kontynentu. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć najnowsze krótkie metraże, wykraczające poza granice konwencjonalnego kina, często tworzone przez artystów i awangardowych filmowców. W programie między innymi międzynarodowa premiera filmu Austriaka Sigfrieda Fruhaufa "Exterior Extended", najnowszy film Beatrice Gibson "Tygrysi zmysł", nagrodzony na festiwalu Diagonale "Las  doświadczalny" Michaeli Grill oraz – po raz pierwszy w konkursie – polski tytuł – "Suchy pion" Wojciecha Bąkowskiego.

Wśród wydarzeń specjalnych festiwalu znalazły się pokazy filmu "Shirley – wizje rzeczywistości" Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie trzynaście obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera, a także polska premiera głośnego dokumentu "The Story of Film – odyseja filmowa" w reżyserii znakomitego, północnoirlandzkiego krytyka filmowego Marka Cousinsa. Monumentalne 15-godzinne dzieło stanowiące subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii.


Béatrice Dalle w filmie "Betty", fot. Nowe Horyzonty

W programie festiwalu znalazły się także: przegląd neobaroku francuskiego - kultowych filmów Jeana-Jacquesa Beineixa (jego aktorka Béatrice Dalle będzie jednym z gości NH), Luka Bessona i Léosa Caraxa, retrospektywy dzieł Waleriana Borowczyka oraz Hansa Jürgena Syberberga oraz tematyczne cykle poświęcone cyberpunkowi, nowemu, alternatywnemu kinu Rosji, a także szwajcarskim dokumentom muzycznym. Jak co roku ważnym punktem imprezy będą także pokazy ph. Panorama - prezentujące najnowsze dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach.

Wieczorami festiwalowa publiczność będzie mogła bawić się w nowohoryzontowym klubie Arsenał, który jak co roku gościć będzie muzyczne gwiazdy m.in. Mike'a Pattona z zespołem Tomahawk, Diamandę Galás i Rykardę Parasol.

Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym tegorocznego Berlinale filmu Małgośki Szumowskiej "W imię..." ze znakomitymi kreacjami Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza.


RP
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2013
Zobacz również
Piotr Dumała jurorem festiwalu Ars Independent
Historia kinematografii na znaczkach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll