PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument "Nie zapomnij mnie" niemieckiego reżysera Davida Sievekinga zdobył główną nagrodę - Nagrodę Millennium - 10. festiwalu filmowego Planete+ Doc w Warszawie. Wyróżnienie specjalne przyznano polskiemu filmowi "Mundial. Gra o wszystko" w reż. Michała Bielawskiego.

Laureatów tegorocznej edycji Planete+ Doc, imprezy prezentującej widzom najciekawsze nowe filmy dokumentalne z całego świata, ogłoszono podczas gali w Kinotece w sobotę wieczorem - przedostatniego dnia festiwalu.



Międzynarodowe jury w składzie: Dorota Kędzierzawska i Joonas Berghäll nagrodę 10. Planete+ Doc Film Festival - Nagrodę Millennium i 8000 euro, przyznało obrazowi "Nie zapomnij mnie". To "niezwykle subtelny, do bólu szczery i ściskający za gardło, piękny, mądry film, w którym - prowadzeni za rękę przez reżysera, krok po kroku, zbliżamy się do głównych bohaterów; nieśpiesznie wchodzimy w ich świat i wstrzymujemy oddech przewidując nieuchronność wydarzeń" - uzasadniło gremium. W swoim nowym dziele reżyser David Sieveking (znany publiczności jako twórca nagradzanego dokumentu "David chce odlecieć" z 2010 r.) w oryginalny sposób, ciepło i z poczuciem humoru, portretuje własną matkę, która zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Rodzice Sievekinga byli w latach 60. aktywnymi członkami ruchów studenckich. Żyli w tzw. otwartym związku. "Teraz ich wzajemna relacja poddana jest testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, do ujawnienia ukrytych wcześniej konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań" - opisują film organizatorzy festiwalu.


Kadr z filmu "Nie zapomnij mnie", fot. Planete+ Doc

Jury przyznało wyróżnienie specjalne polskiemu reżyserowi Michałowi Bielawskiemu za dokument "Mundial. Gra o wszystko". Film, w którym wystąpili znani piłkarze, m.in. Zbigniew Boniek i Grzegorz Lato, opowiada o wydarzeniach z 1982 r., kiedy w Hiszpanii odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Polska reprezentacja wywalczyła trzecie miejsce, po drodze mierząc się m.in. z drużyną ZSRR. W czasie gdy trwał mundial w Hiszpanii, w Polsce panował stan wojenny. Bohaterami dokumentu Bielawskiego są nie tylko sportowcy - wydarzenia z roku 1982 wspominają również działacze zdelegalizowanej Solidarności, którzy, internowani wówczas w Białołęce, transmisje z mistrzostw oglądali w telewizji."Emocjonalny i intensywny obraz jednego wydarzenia, oglądanego z dwóch różnych perspektyw, który działa jak strzał w sam środek bramki" - tak film "Mundial. Gra o wszystko" oceniło festiwalowe jury.


Kadr z filmu "Mundial. Gra o wszystko", fot. Planete+ Doc

Międzynarodowe jury w składzie: Eva Küpper, Frank Poulsen Piasecki oraz Łukasz MaciejewskiNagrodę Magicznej Godziny i 4000 euro, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla najlepszego filmu średniometrażowego, przyznało obrazowi "Prawa Matthew" Marca Schmidta. "Film oczarował nas pełnym szacunku, ciepłym, ludzkim podejściem do tematu i przejmującą historią. Przez cały film patrzymy głównemu bohaterowi prosto w oczy, co daje nam brutalny, lecz zarazem rozbrajający obraz wewnętrznego życia skołatanego umysłu" – uzasadniono werdykt.

Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: "Joanna" Anety Kopacz – za "niesamowitą wrażliwość idealnie połączoną z przepięknymi, poetyckimi zdjęciami" oraz "Kobiety z Hotelu Pasażer" Patricii Correi i Valentiny Mac-Pherson, który zaskoczył jury "pokazując, że nawet w najbardziej niespodziewanych miejscach można natrafić na czystą, niewinną i czarującą wiarę w miłość".


Kadr z filmu "Joanna", fot. Planete+ Doc

Jury w składzie: Artur Reinhart, Tomasz Wolski oraz Joanna Stankiewicz przyznało nagrodę dla twórcy najlepszego obrazu CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro filmowi "Elena" Petry Costy za "niezwykłe pokazanie uczucia żalu i tęsknoty za pomocą plastycznych obrazów". Wyróżnienie specjalne otrzymał "Ostatni etap" Cristiana Soto i Cataliny Vergary - "za wzruszający portret starości i konsekwentną formę obrazu”.


Kadr z filmu "Elena", fot. Planete+ Doc

Nagrodę Publiczności zdobył film "Scena zbrodni" w reżyserii Joshuy Oppenheimera (Dania/Norwegia/Wlk. Brytania). Werner Herzog nazwał go "jednym z najważniejszych dokumentów ostatnich 30 lat i jednym z najbardziej przerażających w ostatniej dekadzie". Organizatorzy warszawskiego festiwalu zwrócili uwagę: "Reżyser Joshua Oppenheimer spędził siedem lat z 'emerytowanymi' dowódcami brygad śmierci w Indonezji. Jego film łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego". "W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 r., reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają o swojej + walce+ i demonstrują efektywne metody mordowania" - czytamy w opisie filmu.


Kadr z filmu "Scena zbrodni", fot. Planete+ Doc

Nagrodę Nos Chopina (jury: Andrzej Smolik, Ola Bilińska i Łukasz Kamiński) dla filmu o tematyce muzycznej zdobył duński dokument "Duch Piramidy" w reż. Andreasa Koefoeda. Jury doceniło go za "brak dosłowności w podejściu do muzycznego tematu oraz jego organiczne, płynne zespolenie z pozostałymi wątkami filmu; za pomieszanie porządków - muzyki, krajobrazu, przyrody, duchowości, i wielu innych, jeszcze subtelniejszych; oraz za wszechobecność nienachalnej metafizyki". W filmie "Duch Piramidy" popularny duński zespół muzyczny Efterklang ląduje na opuszczonej wyspie, która od razu staje się obiektem fascynacji artystów.


Kadr z filmu "Duch Piramidy", fot. Planete+ Doc

Nagrodę Doc Art (jury: Anna Baumgart, Paulina Reiter oraz Łukasz Mojsak) dla filmu o sztuce przyznano za brytyjski dokument "(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D" we wspólnej reżyserii Billa Jonesa, Jeffa Simpsona i Bena Timletta. "Zwraca uwagę oszałamiającą wizualnością, jednak, co istotne, nie jest ona celem samym w sobie, lecz wiąże się nierozerwalnie z filmową opowieścią oraz doskonale oddaje jej istotę" - uznało jury.


Kadr z filmu "(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D" , fot. Planete+ Doc

Jury w składzie: Michał Piróg, Katarzyna Guzek i Katarzyna Ugryn w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej Green Cross Warsaw Award i 3000 euro przyznało obrazowi "Ludzki wymiar" Andreasa M. Dalsgaarda, pokazującemu, że "poprawa jakości życia, która rozpoczyna się od zmiany warunków, w jakich przebywamy na co dzień, inicjuje zmianę w sposobie myślenia o szerszych aspektach naszego wpływu na ekosystem". Jury wyraziło nadzieję, że stanie się on "inspiracją do tworzenia zielonych miast nowej generacji". Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi "Węglowa gorączka" Amy Miller za "zwrócenie uwagi na globalny problem, jakim jest rynek offsetu, czyli mechanizm, który w założeniu miał pomóc w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych".


Kadr z filmu "Ludzki wymiar", fot. Planete+ Doc

W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało Nagrodę Amnesty International i 3000 euro obrazowi "Gang z Gulabi" Nishthy Jain za "inspirujący i poruszający obraz o ruchu kobiet z wiejskich obszarów południowych Indii, które mimo braku wykształcenia i wbrew tradycyjnym podziałom w społeczeństwie odważają się stawić czoło przemocy wobec kobiet i innym formom łamania praw człowieka". Jury przyznało także wyróżnienie specjalne dokumentowi "Zawsze obcy" Margreth Olin za "wnikliwe i pełne empatii spojrzenie na sytuację uchodźców i migrantów w Europie oraz za poruszenie odważnych pytań o własne społeczeństwo i jego wartości".

10. festiwal filmowy Planete+ Doc odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, 12-19 maja we Wrocławiu, a 17-19 maja w ramach "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" w 20 miastach Polski.

Więcej informacji o nagrodzonych na stronie oficjalnej festiwalu: planetedocff.pl.
DR
PAP/Planete+Doc
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2013
Zobacz również
"Drogówka" w konkursie Festiwalu Filmowego w Moskwie
Rywalizacja ojców
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll