PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyserzy Jan Hrebejk z Czech, Daniel Burman z Argentyny i Borys Chlebnikow z Rosji oraz aktorzy - Brytyjczyk Edward Hogg i pochodząca z Rumunii Alexandra Maria Lara będą  wśród gości 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza potrwa od 12 do 21 października.

Polskie kino reprezentować będą m.in.: reżyserzy Andrzej Jakimowski i Sławomir Fabicki oraz aktorzy Marcin Dorociński i Maciej Stuhr. Festiwal odbędzie się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.


Program imprezy, zaliczanej do najważniejszych na świecie dorocznych wydarzeń poświęconych kinematografii, przedstawił na konferencji prasowej dyrektor festiwalu, Stefan Laudyn. - Zapowiada się naprawdę bardzo interesująco - ocenił tegoroczną edycję. - Pokażemy około 200 filmów z ponad 50 krajów. Do Warszawy przyjedzie około 120 twórców z 33 państw, z wszystkich kontynentów - zapowiedział Laudyn. Zwrócił uwagę, że wiele produkcji będzie miało na tym festiwalu międzynarodowe premiery.

Jako film otwarcia 12 października pokazany będzie nowy obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine",opowieść o uczuciu rodzącym się między dwójką niewidomych. Akcja rozgrywa się w Lizbonie. Główne role grają Brytyjczyk Edward Hogg i pochodząca z Rumunii Alexandra Maria Lara, znana z filmów "Control", "Baader-Meinhof" i "Lektor". "Imagine" jest wspólną produkcją Polski, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Reżyser i odtwórcy głównych ról będą gośćmi festiwalu.

Przyjedzie także czeski reżyser Jan Hrebejk. Projekcja jego filmu "Czwórca święta" zamknie tegoroczne święto kina w Warszawie. Bohaterowie filmu Hrebejka, dwaj elektrycy Ondra i Vitek, otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie wysokiego napięcia. Mężczyźni są przyjaciółmi i sąsiadami. Ich żony się lubią, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. - Bohaterowie żyją w nieustającej idylli, na której cieniem kładzie się jedna, jedyna rzecz - nudne życie seksualne - czytamy w opisie filmu.

W festiwalowym Konkursie Międzynarodowym o główną nagrodę - Warsaw Grand Prix o wartości 100 tysięcy
złotych walczyć będzie 18 produkcji. W jury zasiądą przedstawiciele filmowego środowiska z Rosji, Chin, Turcji, Węgier i Polski. Polskim jurorem będzie reżyser Greg Zgliński.

Szansę na nagrodę mają m.in.: rosyjski film "Zanim noc nas nie rozdzieli" Borysa Chlebnikowa  (reżyser przyjedzie na festiwal), chiński obraz "W pogoni za idolem" (reż. Peng Lei), holendersko-brytyjski "Efekt domina" Pauli van der Oest, a także trzy filmy polskie lub koprodukowane przez Polaków - "Imagine" Jakimowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego i "Konfident", wspólna produkcja Słowacji, Czech i Polski, w reżyserii Juraja Nvoty, z Maciejem Stuhrem w obsadzie.

"Zanim noc nas nie rozdzieli" Chlebnikowa, który z okazji konkursowej projekcji przyjedzie na festiwal, to komedia oparta na autentycznych rozmowach - zabawnych i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji.

W filmie "W pogoni za idolem" chiński reżyser, inspirując się własnymi przeżyciami, "wraca do punkrockowych korzeni i tworzy rock'n'rollową kronikę z życia pekińskiej młodzieży" - czytamy w programie konkursu. Autorka "Efektu domina" stawia z kolei w swoim filmie pytanie: "gdyby globalna gospodarka nagle stanęła, jaki wpływ miałoby to na rodziny na całym świecie".

Polska "Miłość" Fabickiego to kameralny dramat obyczajowy o kryzysie w małżeństwie trzydziestoparolatków. Główne role zagrali Marcin Dorociński i, bardzo chwalona za tę kreację, Julia Kijowska. W obsadzie są także Adam Woronowicz i Agata Kulesza. "Konfident", z Maciejem Stuhrem, jest natomiast opowieścią z suspensem - jak opisują organizatorzy festiwalu - "z czasów, kiedy państwo naruszało prywatność obywateli w stopniu ekstremalnym". Twórcy i obsada obu filmów będą gościć na festiwalu.

Stuhr pojawi się na nim w związku z dwiema produkcjami - "Konfidentem" oraz "Pokłosiem" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Na festiwalu odbędzie się jedna pozakonkursowa, specjalna projekcja "Pokłosia" - organizowana przedostatniego dnia, 20 października. Film opowiada o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny zamordowali grupę Żydów. Oprócz Stuhra, w obsadzie są m.in.: Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska i Zbigniew Zamachowski. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. "Pokłosie" to wspólna produkcja Polski, Holandii, Rosji i Słowacji.

W ramach pokazów specjalnych, na festiwalu pokazany będzie też m.in. film "Szczęście w twoich rękach" cenionego argentyńskiego reżysera o polsko-żydowskich korzeniach, Daniela Burmana (zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za film "Paszport do raju" z 2004 roku).


 


KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2012
Zobacz również
Konin: Ruszył Konkurs Filmów Niezależnych
Zobacz filmy nagrodzone na Quest Europe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll