PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.09.2012
Film "Zdjęcie" w reżyserii Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita podczas zakończonej 3 września 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

"Zdjęcie" zostało pokazane na festiwalu w Montrealu w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. Najlepszym filmem w tej sekcji okazał się debiut "Casadentro" w reżyserii Joanny Lombardi z Peru. Brązowego Zenita otrzymała norweska produkcja "Into the dark" w reżyserii Thomasa Wangsmo.

 
"Zdjęcie", fot. materiały prasowe

Do tegorocznej edycji MFF w Montrealu zakwalifikowało się ponad 430 filmów z 80 krajów. Oprócz "Zdjęcia" Macieja Adamka, znalazły się wśród nich również dwie inne polskie produkcje: "Obława" Marcina Krzyształowicza (Konkurs Główny) i etiuda studencka "Jestem OK" Tushara Prakasha (sekcja Focus on World Cinema). Wszystkie trzy polskie filmy pokazane na festiwalu w Montrealu były współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Zdjęcie" opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Adamek. Scenariusz filmu "Zdjęcie" wygrał w 2006 roku polską edycję konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro) i zajął również III miejsce w światowym finale tego konkursu.

Debiut Macieja Adamka to polsko-niemiecko-węgierska koprodukcja. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski. Producentem obrazu jest firma Koncept Media, a koproducentami Mastershot i Szkoła Wajdy. W filmie wystąpili m.in. Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska i Władysław Kowalski. Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą.

Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Podczas poprzednich edycji festiwalu w Montrealu międzynarodowe jury nagrodziło filmy, które były współfinansowane przez PISF. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego, a film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauze Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI. Oba filmy były pokazywane w ramach Konkursu Międzynarodowego. W 2010 roku "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego otrzymała Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne.

36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu odbył się w dniach 23 sierpnia - 3 września 2012.


Paulina Bez
PISF
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2013
Zobacz również
Wenecja dzień 6: Śmiechy i krzyki
Lech Dyblik – aktor śpiewający
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll