PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Czeczot - wybitny grafik, autor rysunków satyrycznych i twórca filmów animowanych - nie żyje. Miał 79 lat. Artysta zmarł nad ranem w Warszawie po ciężkiej chorobie.


Andrzej Czeczot urodził się 27 października 1933 r. w Krakowie. Był znanym autorem rysunków satyrycznych w tygodnikach "Polityka" i filmów animowanych. Zajmował się także grafiką użytkową przygotowując m.in. plakaty, afisze, okładki i ilustracje książkowe. Debiutował w "Szpilkach" w 1956 r.


Andrzej Czeczot, fot. AKPA


Internowany w 1981, rok później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi z "New York Timesem", "New Yorkerem" i "Wall Street Journal". Szwajcarski "Graphis" zamieścił w jednym z numerów z lat 80. jego monografię.

 

"Eden" w reżyserii Andrzeja Czeczota, fot. Kino Świat


W latach 90., po powrocie z emigracji, Czeczot zamieszkał w Warszawie. Czeczot jest autorem 30 krótkometrażowych filmów animowanych dla dorosłych. W 2002 r. zrealizował pełnometrażowy film animowany "Eden" - ironiczną bajkę o kondycji współczesnej kultury - za który otrzymał m.in. Nagrodę Dodatkową Jury na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był autorem scenografii telewizyjnych, teatralnych i kabaretowych, plakatów i reklam.

Zilustrował ok. 200 książek i zaprojektował ponad 450 okładek książkowych. Brał udział w wielu wystawach polskiego rysunku satyrycznego w kraju i za granicą, m.in. we Francji i w Niemczech. Miał także szereg wystaw indywidualnych (Kraków, Poznań, Warszawa, Legnica, Katowice, Nowy Jork). Rysunki Czeczota ukazały się w tomach: "Gumno" (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1979), "Nic się nie zdarzyło!!!" (Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1980), "IFO - zidentyfikowane obiekty latające" (Wydawnictwo KAW, Gdańsk 1980), "New York Fables. Bajki nowojorskie" (Verba, Nowy Jork-Chotomów 1990), "Album przedśmiertny" (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2008).

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień (m.in. przyznaną w Montrealu w 1966 r. i Skopje w 1972 r.). Trzykrotnie nagradzany Złotą Szpilką (1970, 1971, 1973). Uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury "Eryk" w 2002 r. W 2008 r. minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył Czeczotowi Złoty Medal Gloria Artis, honorując w ten sposób dorobek całego życia tego jednego z najpopularniejszych polskich rysowników.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
„Panny z Wilka” jeszcze piękniejsze
Piotr Kamler. Mistrzowie Polskiej Animacji – część XI
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll