PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
PORTRETY KIN
  23.10.2011
Na stronie Kina Charlie możemy przeczytać, że pełni ono funkcję inkubatora kulturalnego, w którym wiedza i doświadczenie miesza się z pasją i działaniem animatorów kultury w wielu obszarach. Ich wspólnym mianownikiem jest kino artystyczne, europejskie oraz działania interdyscyplinarne.




Kino Charlie powstało w 1994 roku na miejscu dawnego Łódzkiego Ośrodka Kształcenia Ideologicznego, przy Piotrkowskiej 203/205. Słynie z ambitnego, studyjnego repertuaru oraz organizacji imprez artystyczno- filmowych. Wśród nich warto by wymienić: Festiwal Twórców "Powiększenie", Ogólnopolski Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco", Międzynarodowy Festiwal Animacji "ReAnimacja".

Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas. Honorowym patronem kina jest PWSFTviT, czyli łódzka „filmówka”. Od początku patronem była też rozgłośnia Polskiego Radia, z którą był związany założyciel kina, Sławomir Fijałkowski.

Na widzów czekają trzy sale kinowe (25, 51 i 200 miejsc) wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy Dolby Stereo SR, perełkowe ekrany i wygodne fotele. Do dyspozycji  bywalców kina jest Galeria, która prezentuje różne czasowe wystawy oraz Kawiarenka Filmowa.

W ramach organizowanych przez kino imprez, Łódź odwiedzili twórcy światowego formatu, jak Michael Nyman (koncert w Teatrze Nowym współorganizowany z the British Council), Ryszard Horowitz (wystawa w Galerii Willa), Terry Jones (Festiwal Filmów Monty Pythona), Jean-Luis Trintignant, Zbigniew Praisner, Krzysztof Kieślowski (premiera filmu "Czerwony" w ramach obchodów 100-lecia kina w Teatrze Wielkim), Ang Lee i wielu innych gości.
Przy kinie działa Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", które wyprzedza się w pomysłach na urozmaicenie repertuaru kinowego. Dzięki niemu Charlie organizowało już: "Przegląd Przedwojennego Kina Żydowskiego", "Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych" czy "Dni Portugalii".

Wspólnie ze Stowarzyszeniem "Łódź Filmowa" Kino Charlie tworzy pierwsze w Polsce Archiwum Zwiastunów Filmowych. W kinie swoje siedziby mają również dwie instytucje związane z edukacją filmową - Młodzieżowa Akademia Filmowa oraz Gabinet Edukacji Filmowej

Co ciekawe, Kino Charlie przyznaje własną nagrodę Złoty Glan, która trafia w ręce niezależnych twórców, będących na bakier z masową produkcją, prześmiewcom i demaskatorom mitów i stereotypów typowych dla naszego społeczeństwa. Złotego Glana otrzymali dotychczas m.in. Petr Zelenka, Lech Majewski, Grupa "Łódź Kaliska", Zdzisław Beksiński, Andrzej Czeczot, Zbigniew Libera oraz Tomasz Bagiński.
Należy też przypomnieć, iż Charlie zostało trzykrotnie nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w roku 2009 zostało uhonorowane nagrodą PISF-u dla najlepszego podmiotu prowadzącego kino.

strona internetowa: http://www.charlie.pl/
Magdalena Głowacka
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2011
Zobacz również
Portrety kin - Kino Żak
Portrety kin - Kino Polonia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll