PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
7. FESTIWAL FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI
  5.08.2013
O swojej pracy, alkoholu i filmowych planach podczas spotkania z widzami Cafe Kocham Kino na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi opowiadali Wojtek Smarzowski i Arkadiusz Jakubik.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja  trailera do najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem", którego kinowa premiera odbędzie się 3 stycznia 2014 roku. Pierwowzorem literackim filmu jest powieść Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. – "Pod Mocnym Aniołem" to  wypadkowa mojego pierwszego filmu "Małżowina" (1998) i  "Kuracji" (2001). Oba zostały zrealizowane dla Teatru Telewizji – mówił reżyser.Grażyna Torbicka i Wojtek Smarzowski, fot. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Picie i alkohol pojawia się we wszystkich filmach Smarzowskiego, w "Weselu" (2004), "Domu złym" (2009), "Drogówce" (2013)...

– Alkohol zawsze przewijał się w moich filmach – jestem ekspertem i żyję w kraju ekspertów – powiedział reżyser. Wydaje mi się, że jest to bardzo uniwersalny temat, pije się w Polsce i za granicą, piją biedni i bogaci, wykształceni i niewykształceni, finał jest zawsze taki sam – kontynuował Smarzowski.

Smarzowski to reżyser, który podejmuje temat aktualnych problemów i fobii narodowych, ale filmem "Róża" mierzy się również z historią. – Chciałem zrobić film o miłości, sięgnąłem po scenariusz Michała Szczerbica i zainteresowała mnie historia dwojga ludzi, a wynarodowienie Mazurów było kontekstem tej opowieści. To był jedyny przypadek, kiedy wziąłem na warsztat nie swój scenariusz i po raz ostatni. Muszę mieć decydujący wpływ na film. Obecnie piszę kolejny scenariusz: o ludobójstwie na Kresach, początek zdjęć planowany jest na jesień 2014 roku, będzie to film o miłości – zdradził reżyser.Arkadiusz Jakubik jako Dr Misio, fot. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Arkadiusz Jakubik, który i tym razem gra u Smarzowskiego, w filmie "Pod Mocnym Aniołem" wciela się w postać Terrorysty. Smarzowski po raz pierwszy współpracował z Jakubikiem przy  "Małżowinie". – Każdy film Wojtka Smarzowskiego to wydarzenie, myślę, że nie ma takiego aktora, który nie chciałby zagrać u niego chociażby łóżka, szafy, krzesła – żartował Arkadiusz Jakubik. To jest jedyna i wyjątkowa sytuacja, w której mam pewność, że nie muszę czytać scenariusza, aby taką rolę przyjąć.

W Kazimierzu Arkadiusz Jakubik pojawił się również w roli wokalisty zespołu Dr Misio, z którym dał koncert w Klubie Festiwalowym Perła.

– Adrenaliny, która wydziela się podczas spotkania z publicznością w czasie koncertu nie sposób porównać z niczym innym. Nie ma takiego filmu, spektaklu, na którym dostaję taki zastrzyk energii – mówił. Dr Misio zagrał kawałki z debiutanckiego albumu "Młodzi" i trzy przygotowane na kolejną płytę. Autorami tekstów są Krzysztof Varga i Marcin Świetlicki, a także odkryty na nowo przez lidera zespołu Cyprian Norwid.


Agnieszka Kluczek
www.portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.08.2013
Zobacz również
Lekcja Kina: Andrzej Jakimowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll