PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  6.08.2012
Miał 95 lat. Zmarł 5 sierpnia w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. W ten sposób zamknął się obszerny i ważny rozdział w historii polskiego teatru.
Erwin Axer urodził się w Wiedniu, 1 stycznia 1917 r. Elegancja i klasyczny umiar w sztuce towarzyszyły mu przez całe reżyserskie życie. Był uczniem wielkiego wizjonera rodzimego teatru jakim był Leon Schiller. Ale wybrał zupełnie inną drogę w pracy reżyserskiej - tworzył teatr kameralny i psychologiczny, oparty na wysokiej klasy tekstach dramatycznych, dobrych dialogach. Realizował go na scenie utworzonego przez siebie tuż po wojnie Teatru Współczesnego, który z początku miał siedzibę w Łodzi, następnie w Warszawie, przy ulicy Mokotowskiej, gdzie działa do tej pory. Axer kierował nim przez 35 lat.


Erwin Axer, 1917 - 2012, fot. Forum/Reuters

W Wytwórni Filmów Fabularnych zrealizował "Domek z kart" (1953), oparty na niedokończonej sztuce Emila Zegadłowicza. W filmie wystąpili między innymi: Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki.
Był reżyserem, który cenił sztukę aktorską  - w jego sztukach grała również Halina Mikołajska, Tadeusz Łomnicki - najwięksi powojenni aktorzy.
Wielokrotnie reżyserował tytuły prezentowane w Teatrze Telewizji, wśród nich są m.in.: "Ifigenia w Taurydzie" Goethego (1965), "Ambasador" Mrożka (1997) . Jest autorem dokumentalnej opowieści o wielkiej postaci polskiego teatru - Aleksandrze Zelwerowiczu. Stał sie także bohaterem dokumentu w reżyserii Krzysztofa Domagalika,  "Sprawy teatralne Erwina Axera".
Od 1962 reżyserował regularnie za granicą - w Niemczech, Szwajcarii, Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Holandii, zaś od 1972 był stałym reżyserem-gościem wiedeńskiego Burgtheater. Napisał liczne eseje zebrane, m.in. w trzech zbiorach zatytułowanych "Ćwiczenia pamięci".


EJ
Wyborcza.pl/portalfilmow.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Kieślowski wraca do Paryża
80. urodziny Albiny Barańskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll