PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1986

Nad Niemnem

Kostiumowy , Fabularny, Polska,
plakat: Nad Niemnem
Scenariusz: Kazimierz Radowicz
Premiera PL: 05 styczeń 1987
Opis filmu
Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Justyna Orzelska zamieszkuje we wsi nadniemeńskiej w domu swego wuja Benedykta Korczyńskiego. Jej ojciec stracił majątek i pozbawił młodą pannę posagu. W letni dzień Justyna wraz z ciotką Martą wracają z kościoła. Mijają furmankę, którą powozi trzydziestoletni Jan Bohatyrowicz z sąsiedniego zaścianka. Marta wspomina czasy powstania styczniowego, kiedy mieszkańcy Bohatyrowicz razem z Korczyńskimi walczyli z zaborcą. Teraz są przez okoliczną szlachtę traktowani jak chłopi. W czasie niedzielnego obiadu Justyna poznaje niezwykle bogatego Teofila Różyca, który jest wyraźnie zainteresowany przystojną panną Orzelską. Sąsiad Kirto opowiada mu o romansie Justyny z kuzynem Zygmuntem Korczyńskim. Zygmunt jednak porzucił ją i poślubił bogatą Klotyldę. Benedykt Korczyński z trudem prowadzi sprawy majątkowe. Jego żona Emilia jest ustawicznie chora i nie opuszcza pokoju. W gospodarstwie domowym zastępuje ją Marta. Nadchodzi dzień imienin pani Emilii. Do Korczyna przybywa okoliczna szlachta. Zjawia się również Zygmunt Korczyński z żoną. Próbuje odnowić dawny romans, ale Justyna, obrażona jego zalotami, opuszcza przyjęcie. W czasie spaceru spotyka Jana Bohatyrowicza i odwiedza jego chatę, w której mężczyzna mieszka wraz ze stryjem Anzelmem. Obaj zabierają Justynę na grób Jana i Cecylii, założycieli rodu Bohatyrowiczów. Tymczasem Maria Kirłowa postanawia wyswatać Justynę Teofilowi Różycowi. Panna Orzelska i syn Benedykta Witold coraz częściej odwiedzają zaścianek. Jan Bohatyrowicz prowadzi Justynę na Mogiłę, czyli grób powstańców w pobliskim lesie, gdzie razem spoczywają ciała Korczyńskich i Bohatyrowiczów.
W czasie żniw Justyna pomaga rodzinie Janka. Elżunia, córka Fabiana Bohatyrowicza, zaprasza ją na swój ślub. Benedykt nadaremnie próbuje znaleźć zrozumienie u żony i syna. Emilia uważa, że jest prozaiczny ze swoimi codziennymi troskami. Witold zarzuca mu okrutne postępowanie wobec sąsiadów z zaścianka. Pan Korczyński wygrał właśnie proces z Bohatyrowiczami o sporne tereny przylegające do jego majątku. Postanawia brutalnie wyegzekwować od nich grzywnę tysiąca rubli. Któregoś wieczoru Marta opowiada Justynie historię swojej miłości do Anzelma Bohatyrowicza. Nie wyszła za niego, gdyż obawiała się szyderstw rodziny. Zygmunt Korczyński widzi zainteresowanie Różyca Justyną. Wciąż na nowo próbuje uwieść dawną ukochaną. Lecz panna Orzelska czuje już do niego tylko wstręt. W dniu wesela w Bohatyrowiczach Janek ani na chwilę nie opuszcza Justyny. Wreszcie oboje wyznają sobie miłość. Tego dnia mieszkańcy zaścianka proszą Witolda, aby wstawił się za nimi u ojca. Wieczorem odbywa się rozmowa. Głęboko poruszony pan Benedykt obiecuje zrezygnować z pretensji wobec Bohatyrowiczów. Następnego ranka do Korczyna przybywa Kirłowa, aby w imieniu Teofila Różyca prosić o rękę panny Orzelskiej. Justyna odrzuca oświadczyny. Oznajmia wszystkim, że wczoraj zaręczyła się z Jankiem Bohatyrowiczem. Zygmunt Korczyński, pani Emilia i stary ojciec Justyny doznają szoku. Natomiast Benedykt aprobuje przyszłe małżeństwo swojej wychowanicy i jako jej opiekun udaje się do Bohatyrowicz.
"Postanowiliśmy pozostać wierni powieści, wspaniałej nadniemeńskiej atmosferze prozy Orzeszkowej. Zachowaliśmy wszystkie dialogi z ich charakterystycznym brzmieniem i melodyką, ich składnią." (Zbigniew Kuźmiński).
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1986
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Kostiumowy , Fabularny
PREMIERA POLSKA:
05 styczeń 1987
TYTUŁ ORYGINALNY:
Nad Niemnem
Dane techniczne
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll