PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.08.2012
Dziś mija 5. rocznica śmierci znakomitego aktora filmowego i teatralnego - Jacka Chmielnika.
Trafił do filmu z teatru, w którym był nie tylko aktorem, ale też dramaturgiem, reżyserem, a po latach i dyrektorem (Teatr Nowy w Łodzi). Za przedstawienie "Romanca", wyreżyserowane w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu w 1986 roku. W 1995 roku zdobył "Złotą Maskę", nagrodę łódzkich dziennikarzy, za rolę Józefa Piłsudskiego w "Dyktatorze".


Niezapomniany spacer po ciele śpiącej "kobiałki" - Katarzyny Figury, "Kingsajz"


Popularność zdobył prawie 15 lat wcześniej rolą Moksa w czarnej komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Vabank" (1981) oraz jej sequelu - "Vabank II czyli riposta" (1984). Chmielnik stworzył w filmie mistrzowską kreację trochę naiwnego, ale ambitnego ponad swoje możliwości złodziejaszka-amatora. Niezapomniana pozostanie jego rola Olgierda Jedliny w innym filmie Machulskiego "Kingsajz" (1987).  To tutaj odbywa nocny spacer po bezkresnym, jak dla miniaturowego Polokoktowca, ciele śpiącej Ali - Katarzyny Figury. Tę scenę czytelnicy magazynu "Film" uznali za najlepszą scenę erotyczyną w polskim filmie i uhonorowali Złotą Kaczką 50-lecia. Chmielnik jest także współautorem wykorzystanej w ścieżce dźwiękowej "Kingsajzu" piosenki "Szuflandia", a także piosenki w "Vabanku II".

- Główną rolę w filmie 'Kingsajz" napisałem specjalnie dla niego. Był nie tylko aktorem, pisał świetne komedie, dramaty i miał niezwykłe poczucie humoru - tak Jacek Chmielnik zapisał się w pamięci Juliusza Machulskiego.  A Jan Machulski, pod którego kierunkiem studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTViT wspominał: bywałem na premierach jego sztuk, kibicowałem mu, gdy objął łódzki Teatr Nowy. Pięknie zagrał wtedy Piłsudskiego, to była zupełnie inna, poważna rola. Był mądrym człowiekiem, który miał zdrowy dystans do rzeczywistości. Przy każdym spotkaniu rzucaliśmy się sobie w ramiona. Mówił mi: tato .


Jacek Chmielnik w "Vabanku"

Zagrał także postać Hrabiego Croy-Dulmena w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego "Między ustami a brzegiem pucharu" (1987), wcześniej zaś Zygmunta Korczyńskiego w ekranizacji "Nad Niemnem" (1986) w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego i Karola Chodury. Zagrał też w serialu i filmie dla dzieci: "Przyjaciele wesołego diabła" i "Bliskie spotkania z wesołym diabłem". W ostatnim okresie grywał w popularnych serialach telewizyjnych. Prowadził też program telewizyjny "Kochamy polskie seriale".

Odszedł przedwcześnie.


EJ
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Rybka Dory znów przemówi głosem Ellen DeGeneres
100 lat temu urodził się Gene Kelly
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll