PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  24.05.2012
Weekend 18-20 maja przyniósł parę niespodzianek. Liderem została nowa komedia Sachy Barona Cohena "Dyktator". Z kolei faworyt w spekulacjach, „Mroczne cienie”, czyli powrót słynnego duetu filmowego Tim Burton i Johnny Depp wystartowali dopiero na czwartym miejscu.

Na najnowszą komedię niepoprawnego politycznie komika Sachy Barona Cohena wybrało się w 59,411 widzów. Jak na ciepły majowy weekend, to bardzo dobry wynik. Warto też dodać, iż film osiągnął najwyższą średnią widzów na kopię w tym tygodniu, rzędu 653 osób. Jest to lepszy wynik niż ten, który osiągnął wielki przebój z 2006 roku „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej” - na starcie obejrzało go około 58 tysięcy widzów. Z kolei inny kontrowersyjny film Cohena, „Bruno” zobaczyło w pierwszy weekend wyświetlania ponad 42 tysiące widzów. Także, wielce prawdopodobne, że mamy do czynienia z największym sukcesem brytyjskiego komika w naszym kraju.


"Dyktator", fot. UIP.

Na drugą pozycję spadł światowy hit „The Avengers 3D” Jossa Whedona. Film zanotował spory, 55-procentowy spadek widowni, jednak cały czas przyciąga do kin sporo ludzi. Tym razem obejrzało go 53,376 widzów.  Film, ja na ekranizację komiksu, osiągnął bardzo dobry wynik - 261,482 osób.  W Stanach Zjednoczonych film zarobił już astronomiczną kwotę 461 milionów dolarów i znajduje się obecnie na 5. miejscu największych przebojów wszechczasów!

Po mocnym debiucie „The Avengers” sytuacja w kinach znów się uspokoiła. Widownia zmalała o prawie 30 proc. do poziomu 254,184 widzów.  Zresztą większość filmów zanotowała bardzo duże spadki frekwencyjne. Na tym tle całkiem dobrze radzi sobie polski film biograficzny "Nad życie" w reżyserii Anny Pluteckiej-Mesjasz. Obejrzało go tym razem 41,684 po niewielkim, 10-procentowym spadku popularności. Łączna widownia filmowej biografii Agaty Mróz to 123,158 osób.

Druga premiera, teoretycznie najważniejsza, wypadła dużo poniżej oczekiwań. „Mroczne cienie” Tima Burtona z gwiazdami w obsadzie: Johnnym Deppem, Michelle Pfeiffer, Heleną Bonham Carter i Evą Green obejrzało na otwarciu zaledwie 39,400 widzów przy niskiej średniej widzów na kopię (365 osób). Dla porównania, ostatni film twórcy „Edwarda Nożycorękiego”, czyli disnejowską ekranizację  Lewisa Carolla, „Alicję w krainie czarów 3D” obejrzało na starcie aż 240 tysięcy osób. Skala porażki więc jest spora.

Największy przebój drugiego kwartału, francuski komediodramat "Nietykalni" zanotował pierwszy poważny spadek widowni w trakcie dystrybucji i przyszło na niego tym razem już tylko 19,964 widzów. Jednak osiągnął już znakomity wynik w polskich kinach rzędu 480 tysięcy widzów!

Spośród pozostałych premier, thriller z Noomi Rapace "Babycall" zobaczyło 853 osób.

Premiery od najbliższego piątku: kontynuacja superprzeboju sprzed lat - „Faceci w czerni 3 3D” z Willem Smithem i Tommy Lee Jonesem; dramat „Uwodziciel” z Robertem Pattisonem, Umą Thurman i Kristin Scott Thomas; dramat „Proste pragnienia” Marka Stacharskiego z Aleksandrą Nieśpielak i Bartłomiejem Topą; niemiecko-norweski thriller „Łowcy głów”; thriller z Gaelem Garcią Bernalem „Najsmotniejsza z planet”; komediodramat Toma Tykwera pt. „Trzy”; amerykańsko-japoński dokument „Jiro śni o sushi”; komedia Konrada Szołajskiego „Kop głębiej"; zdobywca nagrody specjalnej w Cannes, film „Piękno"; hiszpańska animacja „Goryl Śnieżek w Barcelonie”.

Paweł Zwoliński
portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. Faceci w czerni powracają
Box Office. Mściciele rekordowo także w Polsce!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll