Mariusz Palej odbiera wyróżnienie za film "Za niebieskimi drzwiami"
fot. Michał Lichtański
Przyznano Nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki
6 maja 2017 roku podczas Gali Zamknięcia 10. edycji festiwalu Netia Off Camera już po raz czwarty przyznano Nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki. Fundatorami wyróżnienia są Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Celem Nagrody, zainicjowanej przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 roku, jest uhonorowanie rokujących przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyne w Polsce wyróżnienie branży audiowizualnej przeznaczone dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy.

Wyboru laureatów nagrody dokonała Kapituła powołana przez Zarząd KIPA w składzie: Agnieszka Dziedzic (KOI Studio, przewodnicząca Kapituły, Członek Zarządu KIPA), Magdalena Sroka (Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera), Marcin Piasecki (Kino Świat), Martyna Szmytkowska (Programer Raindance Film Festival) oraz przedstawiciel Sekcji Młodych Producentów KIPA – Wojciech Leszczyński (WJTeam).


Laureaci Nagrody za Najlepszy Debiut Producencki 2017:

  I nagroda dla Michała Chacińskiego i Radosława Drabika za film „Planeta Singli” (w reż. Mitii Okorna) została przyznana za nieprzeciętną odwagę producentów, którzy biorąc na siebie ogromne ryzyko artystyczne i biznesowe udowodnili, że na polskim rynku sprawnie wyprodukowany film może odnieść sukces komercyjny.

II nagrodę zdobyła Marta Golba i Michał Marczak, producenci filmu „Wszystkie nieprzespane noce”  (reż. M. Marczak), za wytrwałość i niespotykaną wizję, która przekracza granice gatunków i ramy produkcyjnych konwenansów dając w efekcie szczery portret pokolenia, który doceniony został nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki otrzymały Zuzanna Król i Anna Zamecka za „Komunię”  (reż. Anna Zamecka), dla producentek dokumentu, które w każdej sytuacji potrafiły przedłożyć dobro filmu i doprowadzić trudną produkcję do szczęśliwego końca, tworząc film, który wzrusza i podbija serca publiczności.

Kapituła podjęła także decyzję o udzieleniu jednego wyróżnienia honorowego dla filmu dla dzieci „Za niebieskimi drzwiami” (reż. Mariusz Palej), który odniósł sukces frekwencyjny udowadniając, że kinematografia dziecięca to ważna i rozwojowa część rynku filmowego w Polsce.

Sylwetki nagrodzonych producentów dostępne są pod linkiem:  www.kipa.pl


AK / KIPA  8 maja 2017 13:20
Scroll