PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.08.2012

Aktorska współpraca, która z czasem przerodziła się w przyjaźń z braćmi Fiennes, doprowadziła ją do największego sukcesu w dotychczasowej karierze filmowej.

Z młodszym Josephem zagrała w „Ukrytych pragnieniachBernardo Bertolucciego i we „Wrogu u bram”. U boku starszego, Ralpha, w „Kropli słońca” i przede wszystkim - jako jego filmowa żona Tesse - w dramacie społeczno-politycznym „Wierny ogrodnikFernando Meirellesa. Drugoplanowa rola w tym filmie według świetnej powieści  Johna le Carré przyniosła jej Oscara. Już po odebraniu statuetki Rachel Weisz powiedziała w jednym z wywiadów: Wiele osób odbierając Oscara, mówi, że czują się spełnione, ale dla mnie oznaczało to raczej początek drogi. Chcę się cały czas rozwijać. Patrząc na jej biografię trudno nie przyznać jej racji.


Kadr z filmu "Dziedzictwo Bourne'a", fot. Universal Pictures

Karierę zaczynała w show-biznesie, jako modelka. Zastąpiła Kate Moss, stając się twarzą słynnego, brytyjskiego domu mody Burberry. Była muzą znanego projektanta Narciso Rodrigueza. Pojawiła się również na okładce magazynu „Vogue”, zaś w 2010 roku została ambasadorką kosmetycznej marki L'Oreal.

Pierwszą propozycję filmową otrzymała, mając 4 lat. Bruce Beresford chciał ją zaangażować do „Króla Dawida”, ale nie zgodził się na to ojciec Rachel. Jego córka aktorstwem zajęła się dopiero podczas studiów (literatura angielska) na uniwersytecie w Cambridge. I to niemal od razu ze znaczącymi sukcesami. W 1991 roku za grę w spektaklu „Slight Posession” wyróżniono ją Student Drama Award na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Trzy lata później za rolę w „Design for Living” otrzymała nagrodę londyńskich krytyków teatralnych dla najbardziej obiecującej aktorki. Stąd był już tylko krok do świata filmu. Na polskich ekranach możemy ją obecnie podziwiać w sensacyjnym „Dziedzictwie Bourne'aTony'ego Gilroy'a.

Jej nietuzinkowa uroda i inteligencja nie mogły nie wzbudzić podziwu oraz pożądania u mężczyzn. Rachel Weisz przez kilka lat była związana z nie mniej utalentowanym reprezentantem kina autorskiego, amerykańskim reżyserem Darrenem Aronofsky'm. Od dwóch lat jej mężem jest Daniel Craig - jeden z filmowych odtwórców roli legendarnego agenta Jej Królewskiej Mości Jamesa Bonda. Oboje urodzili się w Wielkiej Brytanii. Rodzice aktorki są Żydami. W latach 30. uciekli przed prześladowaniami właśnie do Anglii. Jej matka przyjechała tam z Austrii, zaś ojciec z Węgier. Rachel Weisz w 2011 roku przyjęła obywatelstwo amerykańskie, bo ,jak twierdzi, tam czuje się najlepiej.

Nie boi się również otwarcie wyrażać swoich poglądów. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Harper's Bazaar” przyznała, na przykład, że jest zdecydowaną przeciwniczką botoksu. Według niej „powinien być zakazany tak jak branie sterydów przez sportowców”.

 

 

Marcin Zawiśliński
Ostatnia aktualizacja:  9.08.2012
Zobacz również
Jumacze, tancerze i Bourne od 10 sierpnia w kinach
"Yuma": fotorelacja z premiery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll