PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

"Polska Światłoczuła" to nazwa filmowego projektu zainicjowanego przez reżyserkę Dorotę Kędzierzawską i operatora Artura Reinharta. Od 25 września w różnych miejscach w Polsce, głównie w małych miejscowościach, organizowane będą specjalne pokazy filmowe, połączone z dyskusjami.

Akhmed Sardalov, Jewgienij Ryba, Oleg Ryba w filmie "Jutro będzie lepiej", fot. Kid Film

Cała akcja - promująca kino polskie, stanowiąca zachętę do bezpośredniego dialogu między autorami filmów i ich widownią - potrwać ma rok.

- Przedsięwzięcie jest przewidziane na rok. Mamy jednak nadzieję, że na stałe wejdzie do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych. Jedziemy do małych wsi, miejscowości, a także do większych miast. Odwiedzimy większość województw, przejedziemy setki kilometrów - zapowiedział odpowiedzialny za promocję projektu Marcin Radomski. - Chcemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji. Dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach - w więzieniu, w kościele, małych zapomnianych salach operowych, a także w domach kultury - zwrócił uwagę.

Filmy, które będą prezentowane w ramach projektu to: "Jutro będzie lepiej", czyli nowy obraz Doroty Kędzierzawskiej ze zdjęciami Artura Reinharta, znakomicie przyjęty na festiwalu w Gdyni fabularny "Wymyk"Grega Zglińskiego (z Robertem Więckiewiczem w obsadzie) oraz dokument Marcela Łozińskiego"Tonia i jej dzieci". Filmy będą wyświetlane z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy.

Pierwsza projekcja odbędzie się 25 września. W miejscowości Żytkiejmy (na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła) w województwie warmińsko-mazurskim pokazany zostanie film "Jutro będzie lepiej". Jego bohaterowie, trzej bezdomni chłopcy mieszkający na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast, wyruszą na poszukiwanie lepszego życia.

Kolejne punkty na trasie filmowej podróży organizatorów projektu to np.: Kętrzyn (pokaz filmu 26 września w Gimnazjum im. Jana Pawła II), Supraśl (projekcja 29 września w Centrum Kultury i Rekreacji), Potulice k. Nakła w kujawsko-pomorskim (projekcja 1 października w Zakładzie Karnym w Potulicach), a także Sępólno Krajeńskie, Wałcz, Dąbie, Gryfino, Krasnystaw i Nowy Wiśnicz. Po każdej projekcji organizowane będą spotkania twórców filmu z publicznością w celu wspólnej rozmowy o kinie.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.polskaswiatloczula.pl

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
"Ki" - w kinach od 30 września
"Sponsoring" Szumowskiej w Polsce od 27 stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll