PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wśród sześciu premier tygodnia tylko "Niezniszczalni 2" i "Abraham Lincoln: łowca wampirów" są czysto amerykańskimi produkcjami. Rzymska komedia Woody'ego Allena to film włosko-hiszpańsko-amerykański,  "Alpy" są greckie,  "Akacje"- argentyńsko-hiszpańskie, a "Żniwa"- niemieckie.

"Niezniszczalni 2" Simona Westa to film, za którym stoi Sylvester Stallone. To on wyreżyserował pierwszą część i napisał scenariusz do obu. Jemu też film zawdzięcza obsadę, składającą się z weteranów światowego kina akcji:  Bruce'a Willisa, Arnolda Schwarzeneggera, Jean-Claude'a Van Damme'a, Chucka Norrisa, Dolpha Lundgrena i samego Sylvestra Stallone. Nowy film akcji, zrobiony według staroświeckich reguł, choć z przymrużeniem oka cieszy się popularnością wśród widowni za oceanem. - Część pierwsza pokazała, że widzowie nadal chcą filmów, które przywracają blask staromodnemu podejściu do kina akcji. Nie chcą tego tracić na rzecz filmów wykorzystujących najnowszą technologię, ale w ostatecznym rozrachunku sztucznych. Obie części "Niezniszczalnych" polegają na czymś zupełnie innym - mówi Sylvester Stallone.


Kadr z filmu "Niezniszczalni 2", fot. Monolith Films

Nowa komedia Woody'ego Allena z europejskim miastem w tytule oraz tle przedstawia największe gwiazdy światowego kina, które dla najsłynniejszego nowojorskiego reżysera przeniosły się do Rzymu: Aleca BaldwinaPenélope Cruz, Judy Davis, Jesse'ego Eisenberga, Ellen Page. Wśród włoskich gwiazd warto wymienić Ornellę Muti i Roberto Benigniego.  W najnowszej komedii sam Allen wraca do aktorstwa i pojawia się na ekranie. Film o Amerykanach i Włochach zmagających się z miłosnymi perypetiami nawiązuje do renesansowego dzieła  Boccaccia „Dekameron”.


Kadr z filmu "Zakochani w Rzymie", fot. Kino Świat


Film "Abraham Lincoln: łowca wampirów" wyreżyserował Timur Bekmambetov, który wspólnie z Timem Burtonem wyprodukowali amerykański obraz. - To historia o jednym z pierwszych bohaterów narodowych Ameryki. Życiorys Lincolna przypomina komiks o super-bohaterze. W tej historii jest prezydentem za dnia i łowcą wampirów nocą – mówi producent Tim Burton. - Był zwykłym, a jednocześnie niezwykłym człowiekiem  – dodaje reżyser Timur Bekmambetov. - Jest archetypem super-bohatera. Pochodził z niezamożnej rodziny, stracił matkę jako dziecko. Jego bliscy chorowali i umierali. Nie miał wykształcenia ani wsparcia, a jednak został prezydentem Stanów Zjednoczonych – opowiada Seth Grahame-Smith, autor książki na podstawie której nakręcono film, który postrzegał wampiry inaczej niż autorzy bestsellerów. Wzorował się na nie umarłych uchwyconych w klasycznych horrorach. - Wampiry nie są romantyczne i urocze, a już na pewno nie błyszczą. To bezlitośni krwiopijcy, a najbardziej przerażające jest to, że żyją wśród nas – wampirem może być kowal, aptekarz czy finansista – mówi pisarz. W tytułowej roli wystąpił Benjamin Walker.


Kadr z filmu "Abraham Lincoln: łowca wampirów", fot. Imperial-Cinepix

"Akacje" to poetycki film drogi. To opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości. Wspólna podróż zbliża bohaterów i nieoczekiwanie zmienia ich życie. W swym debiutanckim filmie, nagrodzonym Złotą Kamerą na Festiwalu w Cannes, Pablo Giorgelli opowiada uniwersalną historię o otwieraniu się na drugiego człowieka i ludzkiej zdolności do przemiany. Za piękne zdjęcia argentyńskich bezdroży odpowiada Diego Poleri.  W filmie wystąpili German de SilvaHebe Duarte.


Kadr z filmu "Akacje", fot. AP Manana

W greckim filmie "Alpy" Giorgosa Lanthimosa pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, które nie się do końca da się przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli. Przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Pewnego dnia sytuacja wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już, co jest grą, a co rzeczywistością. W filmie występują  Aris Servetalis, Johnny Vekris, Ariane Labed.

 
Kadr z filmu "Alpy", fot. Against Gravity

"
Żniwa" Benjamina Cantu to historia rozgrywająca się na prowincji, sześćdziesiąt kilometrów na południe od Berlina. Trwają żniwa i pracownicy gospodarstwa rolnego mają pełne ręce roboty. Jeden z nich, Marko (Lukas Steltner) jest skrytym, małomównym praktykantem. Unika kolegów, nie najlepiej radzi sobie w szkole, a czekają go egzaminy, które pozwolą mu zostać dyplomowanym rolnikiem. Na farmie zjawia się nowy chłopak, Jakob (  Kai Michael Müller). Podczas jednodniowego wyjazdu do Berlina chłopcy odważają się ujawnić swoje uczucia. Łatwo być gejem w metropolii, lecz znacznie trudniej w małym miasteczku.


Kadr z filmu "Żniwa", fot. Tongariro


KS
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  21.08.2012
Zobacz również
Premiera dokumentu o masakrze w Genui
Cztery filmy od 17 lipca w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll