PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Głośny debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” znalazł się w gronie tegorocznych nominowanych do Polskich Nagród Filmowych ORŁY. Produkcja Studia Munka SFP wyróżniona została w trzech kategoriach. Laureatów ORŁÓW poznamy 4 marca. Cztery dni później „Tyle co nic” zadebiutuje na ekranach kin.
Polska Akademia Filmowa drugi rok z rzędu i kolejny na przestrzeni ostatnich lat zwróciła uwagę na twórców ze Studia Munka SFP. Po ubiegłorocznych nominacjach dla „Chleba i soli” Damiana Kocura nagrodzonego ostatecznie Orłem w kategorii Odkrycie Roku, szansę dołączenia do grona laureatów jednych z najważniejszych branżowych nagród polskiej kinematografii ma Grzegorz Dębowski, twórca „Tyle co nic”. Produkcja Studia Munka nominowana została do Orłów w kategoriach:

Odkrycie Roku
Najlepszy Scenariusz
Najlepsza Reżyseria

„Tyle co nic” to historia Jarka (Artur Paczesny) - rolnika z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, organizuje w ich imieniu pikietę pod jego domem. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania przyszłość, którą sobie wymarzył...

Nominacje dla „Tyle co nic” to kolejny już sukces debiutu Grzegorza Dębowskiego, który okazał się czarnym koniem ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymując aż pięć nagród regulaminowych, a także Don Kichota – Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Gdyńskie Jury, któremu przewodniczył Filip Bajon, nagrodziło „Tyle co nic” statuetką Złotego Pazura w kategorii Inne Spojrzenie za odwagę formy i treści. Reżyser Grzegorz Dębowski odebrał także statuetki za najlepszy scenariusz oraz za debiut, a z nagród aktorskich cieszyli się odtwórca głównej roli Artur Paczesny oraz partnerująca mu w roli drugoplanowej Agnieszka Kwietniewska.

Teraz „Tyle co nic” rywalizować będzie o Polskie Nagrody Filmowe Orły, które od ćwierćwiecza są jednymi z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla twórców polskiego kina. Ponad 800 członków Polskiej Akademii Filmowej, na wzór swojego amerykańskiego odpowiednika, przyznaje nagrody w 18 kategoriach, m. in.: za Najlepszy Film, Reżyserię, Scenariusz, Zdjęcia, Montaż oraz Role kobiece i męskie. W skład Akademii wchodzą najwybitniejsi twórcy polskiej kinematografii, a jej werdykt to wyraz demokratycznego uznania środowiska dla pracy kolegów i koleżanek z branży. Nad przebiegiem głosowania rokrocznie czuwa czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Do tej pory produkcje Studia Munka SFP otrzymały w sumie dwadzieścia trzy nominacje do Orłów. Najwięcej, bo aż 11 nominacji, przypadło w 2018 roku filmowi „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, nagrodzonemu ostatecznie dziesięcioma statuetkami. W gronie nominowanych znalazły się również „Supernova” Bartosza Kruhlika (2020, 4 nominacje), „Królewicz Olch” Kuby Czekaja (2018, 1 nominacja), „Lęk wysokości” Bartosza Konopki (2013, 1 nominacja) oraz „Chleb i sól” Damiana Kocura (2023, 6 nominacji, 1 statuetka).

„Tyle co nic” powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Grzegorza Dębowskiego otrzymał również wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który jest koproducentem filmu.

Laureatów 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY poznamy 4 marca wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Ogólnopolska premiera kinowa „Tyle co nic” zaplanowana została na 8 marca. Za dystrybucję filmu odpowiada Forum Film Poland.



LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.02.2024
Zobacz również
Polskie Kino Młodego Widza. Zgłoszenia instytucji do projektu
„Red 58”: historia słynnego rajdu Londyn–Sydney
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll