PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Imago" Olgi Chajdas miał swoją premierę w konkursie PROXIMA na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. To drugi pełnometrażowy film reżyserki.
"Imago" to post-punkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u, opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce.

 

Ekipa filmu w Karlowych Warach, fot. KWFF


Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.
 
W roli głównej wystąpiła Lena Góra (m.in. Roving Woman), która jest też współautorką scenariusza do filmu, muzykę napisał wybitny polski muzyk Andrzej Smolik, zaś autorem klimatycznych zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

 

Selekcjoner sekcji PROXIMA festiwalu filmowego w Karlowych Warach, Martin Horyna, tak zapowiedział "Imago" w „Variety”: Proxima to miejsce dla filmów, które są świeże, z pazurem i nakręcone w elegancki sposób. Ma służyć jako swoiste okno na przyszłość kina artystycznego. "Brutal Heat" Alberta Hospodářský'ego, "The Song of the Auricanturi" Camili Rodríguez Triany, "Imago" Olgi Chajdas, irańskie "Dark Matter" Karima Lakzadeha czy południowokoreańskie "Birth", reżyserowane przez Ji-young Yoo. Te filmy “odhaczają” wszystkie ważne sprawy, ale jednocześnie są niezwykle zaskakujące.


Film powstał w koprodukcji polsko-holendersko-czeskiej. Polskim producentem jest Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films (Holandia), Moloko Film (Czechy), CANAL+ Polska, House Media Company, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Holenderskiego Funduszu Filmowego, Holenderskiego Funduszu Zachęt  i Czeskiego Funduszu Filmowego. Partnerem filmu jest Miasto Gdańsk.

 

MR
MFF Karlowe Wary
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2023
Zobacz również
Wszystkie karty odkryte. Oto program mBank Nowe Horyzonty
„Wolna krowa” i „Piękna Łąka Kwietna” na Lecie z Muzami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll