PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pięć krótkometrażowych produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich powalczy o laury podczas FREEDOM Film Festival będącego częścią Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu. Po raz drugi w historii festiwalowy konkurs mieć będzie charakter międzynarodowy.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato to festiwal organizowany od 2008 roku w Radomiu. W jego ramach odbywają się konkursy filmowe, nowatorskie warsztaty dla młodzieży, spotkania dla branży filmowej, imprezy i pokazy plenerowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Celem festiwalu jest szeroko rozumiana promocja kina i edukacja filmowa. W ciągu półtorej dekady Kameralne Lato przeszło transformację z niewielkiego radomskiego wydarzenia do międzynarodowego festiwalu o wielowymiarowym charakterze. Właśnie dlatego w 2022 roku część konkursową rozbudowano o sekcję międzynarodową, a z całości imprezy wyodrębniono skupiony na tematyce wolności FREEDOM Film Festival.

W tym roku w konkursie międzynarodowym radomska publiczność zobaczy piętnaście tytułów m.in. z z Australii, Finlandii, Filipin i Izraela. O statuetkę Platynowego Łucznika powalczy wraz z nimi, powstały w Studiu Munka SFP,  dokument „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. Tytułowy Moody to mężczyzna, który wraz z matką zamieszkuje niewielką indonezyjską wyspę, z rzadka odwiedzaną przez turystów. Gdy ona dźwiga brzemię codzienności, on pogrążony w tanecznym transie rozmawia z duchami. To opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

Będący zwycięzcą tegorocznego festiwalu Docaviv w Tel Awiwie „Moody” wyprodukowany został w Studiu Munka w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obraz Karoliny Karwan i Tomasza Rattera powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.

O tym, w czyje ręce trafi Platynowy Łucznik, zadecyduje jury, w którym zasiądą reżyser, scenarzysta i pedagog Krzysztof Zanussi (przewodniczący), aktorka Lena Góra i montażystka Agnieszka Glińska.

O Grand Prix konkursu polskiego – statuetkę Złotego Łucznika - rywalizować będzie natomiast „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald - nagrodzona podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego historia Emila - neurotycznego architekta krajobrazu, który nie potrafi dogadać się z ludźmi. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiada Loco Film Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

Drugi z tytułów konkursu polskiego to „Followers. Odpalaj lajwa” Kuby Radeja - historia dwójki licealistów, za wszelką cenę dążących do internetowej sławy. „Followers” pojawi się w Radomiu jako laureat Nagrody Specjalnej Jury konkursu krótkich metraży ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadała firma Mizar Films, a jego koproducentem jest All for Movies.

Kolejnym tytułem rywalizującym o Złotego Łucznika jest „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka - historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców, dając mu szansę na odmianę losu... Nakręcony w malowniczych Jaśliskach na Podkarpaciu obraz powstał przy wsparciu Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.

Ostatnia z produkcji Studia Munka zakwalifikowanych do konkursu polskiego FREEDOM Film Festival to „Po niedzieli” Sebastiana Drożaka - opowieść o Milenie, która pewnej niedzieli staje pod drzwiami swojego byłego chłopaka Mariusza z ich umierającym psem Homerem, żądając pomocy... Parę po przejściach, która na nowo musi poukładać wzajemne relacje zagrali Monika Kwiatkowska i Marcin Czarnik. „Po niedzieli” powstało w koprodukcji z Lighthouse, Halo Productions, Fastmedia i Coloroffonem. Producentem wykonawczym filmu jest Rozbrat Films.

Filmy w konkursie polskim ocenią: krytyk filmowy Michał Oleszczyk (przewodniczący), aktorki Małgorzata Zajączkowska i Anna Mucha oraz specjalista w zakresie profilaktyki społecznej Marek Świszcz.

16. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO i towarzyszący im FREEDOM Film Festival odbędą się w dniach 2-8 lipca 2023 roku. Wszystkie konkursowe produkcje publiczność będzie mogła obejrzeć w dniach 5-7 lipca w ramach bezpłatnych, otwartych pokazów w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Werdykty jurorów poznamy 8 lipca podczas uroczystej gali finałowej Kameralnego Lata.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2023
Zobacz również
Znamy pierwsze tytuły Festiwalu Kamera Akcja
"Pan Samochodzik i templariusze" - premiera na Netfliksie 12 lipca (WIDEO)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll