PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najważniejszym tematom, którymi żyją środowiska twórców filmów animowanych i dokumentalnych, poświęcone zostanie doroczne spotkanie filmowców, wieńczące wydarzenia sekcji Industry Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Krakowską Fundacją Filmową, odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, 3 czerwca 2023 roku o godz. 11:00.

Tradycyjnie już od wielu lat na przełomie maja i czerwca (w tym roku w dniach, 28 maja – 4 czerwca) w Krakowie odbywa się wielkie święto polskiego filmu dokumentalnego i animowanego – Krakowski Festiwal Filmowy. Poza projekcjami konkursowymi, przeglądami polskiej produkcji filmów animowanych i dokumentalnych z ostatniego roku, ważnym punktem programu jest doroczne spotkanie twórców filmów animowanych i dokumentalnych.

Uczestnikami tych spotkań są osoby mające istotny wpływ na kształt produkcji audiowizualnej, szczególnie w zakresie filmów animowanych i dokumentalnych. A jest o czym rozmawiać. Postpandemiczna rzeczywistość wymusza często nowe podejście nie tylko do produkcji i dystrybucji, ale przede wszystkim do treści i formy realizowanych filmów.

Zapraszamy wszystkich twórców oraz sojuszników polskiego filmu animowanego i dokumentalnego.

Uwaga! Nie zwracamy kosztów dojazdu.

Spotkanie filmowców. Panele animacji i dokumentu

Małopolski Ogród Sztuki - MOS 1
ul. Rajska 12, Kraków
3 czerwca, godz. 11:00 – 14:30

10:30 – 11:00 - Bufet śniadaniowy (hall przed salą MOS 1)

11:00 – 12:30 - System i rozwiązania edukacyjne w kształceniu przyszłych twórców animacji w kontekście branży animacji, postprodukcji i gier

Paneliści:
Janusz Martyn - Reżyser - Animator, autor projektów postaci i scenografii
Joanna Jasińska – Koronkiewicz - Scenarzystka i reżyserka, filmów animowanych, animatorka
Robert Sowa - Dyrektor Artystyczny Centrum Animacji w Krakowie
Maria Deskur - Producentka, Fumi Studio
Ewa Szczepanowska - Prorektor ds. komunikacji i nowych mediów, Warszawska Szkoła Filmowa
Marcin Podolec - Twórca / Yellow Tapir Films
Marzena Nehrebecka  - Twórczyni filmów animowanych

Moderator:
dr Michał Pabiś-Orzeszyna

12:30 – 12:45 - Przerwa kawowa

12:45 – 14:30 - Dokument wczoraj i dziś. Czy czeka nas rewolucja?

Paneliści:
Tomasz Piechal - FINA
Małgorzata Prociak - KIPA
Matt Subieta - reżyser
Katarzyna Wilk - KFF

Moderatorka:
Dorota Roszkowska - SFP

14:30 – 15:30 - Lunch

Organizatorzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Krakowską Fundacją Filmową.

Podczas panelu animacji zostanie również omówiona strategia edukacji dla animacji w oparciu o projekt „Opracowanie Krajowej Strategii rozwoju szkolnictwa dla przemysłów animacji filmowej i efektów specjalnych na lata 2023 – 2030” opracowany przez Momakin we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji (SPPA) i norweskim studiem Trollfilm AS. Program korzysta z dofinansowania o wartości 85 928,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Więcej informacji https://www.animastrateg.com

***

PANEL ANIMACJI:

Paneliści:

Maria Deskur - związana z FUMI Studio od kilkunastu lat, organizuje i zarządza produkcjami filmów animowanych artystycznych i komercyjnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodnicząca Sekcji Animacji Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Marzena Nehrebcka - scenarzystka, pisarka i reżyserka nagradzanych filmów animowanych specjalizująca sie w animacji 2D. Na swoim koncie ma  takie realizacje jak serial Agi Bagi, Chichraszek, Miś Fantazy, Żubr Pompik, Wiercimisie. Córka Władysława Nehrebeckiego autora wielu seriali animowanych między innymi kultowej serii „ Bolek i Lolek”.

Joanna Jasińska - Koronkiewicz (1980) - scenarzystka i reżyserka filmów animowanych, animatorka. Jako profesor PWSFTviT uczy Podstaw animacji płaskiej oraz Realizacji filmu animowanego, związana ze Szkołą Filmową w Łodzi od 1998 roku. Organizatorka licznych warsztatów i konsultacji, sprawuje opiekę nad filmami dyplomowymi. Od wielu lat w stałym składzie eksperckim PISF. Prywatnie miłośniczka zwierząt i natury, mieszka na wsi z rodziną i pokaźną gromadą czworonogów.

Ewa Maria Szczepanowska - Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Filozofia), Szkoły Głównej Handlowej (PR, marketing i komunikacja), Akademii Filmu i Telewizji (Realizacja dźwięku), Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera (Międzynarodowe Studia dla Producentów Kreatywnych). W branży audiowizualnej od 2000 r., od 2015 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie przez 5 lat zarządzała Działem Kreatywnym a obecnie odpowiedzialna jest za rozwój uczelni w dziedzinie gier wideo i nowych mediów, m.in. współtworząc program edukacyjny studiów Tworzenie Gier Wideo i działającego przy uczelni Liceum Kreacji Gier Wideo. Autorka festiwalu dla twórców gier Warsaw Game Jam PRO, jurorka wielu „game jamów”, producentka gry „Best Month Ever”, stworzonej przez studio produkcji filmów i gier przy Warszawskiej Szkole Filmowej.  Laureatka nagrody specjalnej w ramach PIXEL AWARDS EUROPE za wkład w rozwój polskiej branży gier.

Marcin Podolec - urodzony w 1991 roku w Jarosławiu twórca komiksów i animacji; absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi; założyciel studia animacji Yellow Tapir Films. Prezentował swoje filmy między innymi na festiwalach w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i od tamtej pory opublikował kilkanaście albumów, między innymi nagradzane "Czasem" (scen. Grzegorz Janusz) i komiksy na faktach: "Morze po kolana" (scen. Marcin Kołodziejczyk), "Dym. Wywiad graficzny z Pablopavo" (scen. Marcin Flint), "Fugazi Music Club". Ten ostatni tytuł został wydany w kilku krajach, otwierając twórcy drogę na zagraniczne rynki. Najszerzej zakrojonym projektem Podolca jest postapokaliptyczna seria dla najmłodszych pt. "Bajka na końcu świata" (finałowy tom ukazał się w marcu 2023).

Janusz Martyn - reżyser, animator, autor projektów postaci i scenografii. W branży animacji działa od ponad 30 lat. Pracował przy takich projektach jak: Ulica Sezamkowa, Gdzie jest Nowy Rok, Jak Kaktus i Mały ratują cały świat, Pamietnik Florki, Bear Wojtek, The Amazing Adventures of The Lost Socks.

Robert Sowa - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalizacja film animowany. Reżyser filmów animowanych, producent. Zajmuje się autorskim filmem animowanym. Jest również autorem projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Współpracował też przy realizacji filmów fabularnych i dokumentalnych. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego ASP w Krakowie. Filmy Roberta Sowy były prezentowane na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, biorąc udział w prestiżowych pokazach. Dyrektor Artystyczny Centrum Animacji w Krakowie.
 
Moderator:

dr Michał Pabiś-Orzeszyna – pracuje w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ. W latach 2016-2019 kierownik Działu Edukacji Filmowej w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Od 2019 zaangażowany w badania produkcji i recepcji VR/AR (Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi), a od 2021 w badania animacji filmowej (projekt „Animation Studios in Gottwaldov and Lodz (1945/47-1990) – Comparative Collective Biography”). Od 2021 roku członek rady doradczej projektu „Sustainable Film Production in the Netherlands” (finansowanie: Netherlands Film Fund). Strona: www.uni.lodz.pl/pracownicy/michal-pabis-orzeszyna.

PANEL DOKUMENTU:

Paneliści:

Tomasza Piechala - kierownik Zespołu Strategii i Analiz w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. W latach 2019-2022 kierownik redakcji filmów dokumentalnych TVP, od 2020 roku również redaktor naczelny TVP Dokument odpowiedzialny za uruchomienie i koncepcję anteny.

Małgorzata Prociak - producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Pracuje jako producent, kierownik produkcji, koordynator projektów kulturalnych. Zrealizowała wiele krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne nagradzane na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017 i Ex Oriente Films Workshop, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA).

Matt Subieta - uczył się reżyserii i scenopisarstwa w Australii oraz w Szkole Wajdy. W 2010 debiutował swoim filmem krótkometrażowym „Turysta” na pokazie w ramach Tygodnia Krytyków podczas festiwalu filmowego w Cannes. Reżyserował serie dokumentalne dla CANAL+ , Discovery oraz History Channel. Zrealizował ponad sto dokumentalnych filmów krótkometrażowych na wystawy stałej Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. W Nowym Jorku reprezentował Platige Image jako dyrektor kreatywny. Obecnie przygotowuje debiut pełnometrażowy.

Katarzyna Wilk - teatrolożka, filmoznawczyni/medioznawczyni, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej i wicedyrektorka KFF SALES & PROMOTION – agencji zajmującej się promocją  polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a od 2016 roku także sprzedażą średnio i pełnometrażowych dokumentów za granicą, gdzie jest odpowiedzialna za opracowywanie strategii i dystrybucję festiwalową filmów dokumentalnych. Koordynatorka POLISH DOCS i POLISH DOCS PRO – projektów, których celem jest promocja polskiej kinematografii i branży filmowej na świecie, a wcześniej także POLISH SHORTS i POLISH ANIMATIONS.   Kuratorka wielu przeglądów i retrospektyw filmowych w ramach kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali filmowych, organizator polskich stoisk na targach filmowych i polskich delegacji producentów na najważniejszych wydarzeniach branżowych. Szefowa KFF Industry – działu towarzyszącego Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, zajmującego się wydarzeniami  przeznaczonymi dla międzynarodowej branży filmowej, takim jak targi filmowe, warsztaty, pitchingi, prezentacje, dyskusje panelowe i konferencje.

Moderatorka:

Dorota Roszkowska - producentka i scenarzystka, wykładowczyni i ekspertka  filmu opartego na faktach. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Założycielka studia filmowego ARKANA. Wyprodukowała m.in. filmy: „Poste Restante”, 14’, reż. Marcel Łoziński, „Młyn i Krzyż”, 82’, reż. Lech Majewski, „Łowcy miodu”, 76’, reż. Krystian Matysek,, „Sad dziadka”, 73’, reż. Karol Starnawski. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Warszawie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Media Academy w Hilversum na wydziale produkcji telewizyjnej. Przez wiele lat mieszkała w Niderlandach, gdzie pracowała w branży audiowizualnej. Następnie pracowała jako redaktor zamawiający w redakcji kulturalnej TVP 2. Jest członkiem organizacji takich jak: Europejska Akademia Filmowa; Stowarzyszenie Filmowców Polskich; Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych; Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pracuje jako ekspert filmowy dla Komisji Europejskiej oraz jako międzynarodowy wykładowca i konsultant.  W latach 2005 – 2014 prowadziła międzynarodowe warsztaty i pitching filmu dokumentalnego DRAGON FORUM na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Od 2003 roku prowadzi studio filmowe Arkana www.arkanastudio.pl
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.06.2023
Zobacz również
fot. Agnieszka Fiejka/SFP
Zakończyły się zdjęcia do filmu "Wróbel"
EnergaCAMERIMAGE prezentuje plakat tegorocznej edycji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll