PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nowe Horyzonty ruszają w trasę po Polsce. Najchętniej oglądane festiwalowe filmy trafią na ekrany w 20 miastach.
W ramach wiosennego tournée Nowe Horyzonty zaprezentują: "Kawałek nieba" Michaela Kocha – rozgrywającą się w alpejskiej scenerii przewrotną opowieść o miłości; "Pacifiction" – określany mianem znakomitego „tropikalnego thrillera” najnowszy film Alberta Serry oraz "Pod ziemią" – kontemplacyjne kino Michelangelo Frammartino, które pozwoli choć na chwilę uciec od problemów codzienności. Pierwsze pokazy w ramach tournée już pod koniec marca, szczegółowy program poniżej.

Nowe Horyzonty to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, w ramach którego można zobaczyć hity sprowadzone prosto z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlinie, odważne kino debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy (niesłusznie) zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków.

Tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów odbędzie się od 20 do 30 lipca we Wrocławiu. Do 6 sierpnia wybrane filmy będzie można zobaczyć również online.

Nowe Horyzonty tournée. Co w programie?

Kawałek nieba, reż. Michael Koch

Najoryginalniejszy film ubiegłorocznego Berlinale (Wyróżnienie Specjalne), który wygląda niczym reklama Milki wyreżyserowana przez Brunona Dumonta. Pocztówkowa sceneria alpejskiej prowincji służy twórcom za kontrast dla trudów życia bohaterów zależnych od kaprysów natury i żartów przewrotnego losu. Wszystkie te niedogodności najmocniej odczuwa Anna – kelnerka, która postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem. Niegrzeszący urodą, popędliwy ponad miarę przybysz budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu. Kawałek nieba to jednak nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera Michaela Kocha polega na tym, że tak jak Ulrich Seidl czy Bruno Dumont potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę prowincjonalnych absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego fokloru, najntisowego popu, a nawet estetyki Bollywoodu.

Pacifiction, reż. Albert Serra

Ten film obezwładnia już od pierwszej sceny – długiego travellingu przedstawiającego rozgrzane do czerwoności niebo nad tahitańskim oceanem i portem pełnym kontenerowców. Ich przytłaczająca obecność jest jednym z łączników polinezyjskiej wyspy ze światem naszej cywilizacji. A może raczej czegoś, co z niej pozostało. Przewodnikiem po tym raju utraconym jest De Roller (Benoît Magimel), Wysoki Komisarz Republiki zarządzający archipelagiem w imieniu francuskich władz. Ubrany w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych. Pacifiction to kino totalne i hipnotyzujące. Podobnie jak cała twórczość katalońskiego reżysera przesiąknięte jest ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji. Historia pełna jest filmowych nawiązań (m.in. do Fassbindera i F. F. Coppoli) i ma formę egzystencjalno-politycznego, Chandlerowskiego z ducha kryminału.

Pod ziemią, reż. Michelangelo Frammartino

Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Wenecji. Po dekadzie milczenia włoski reżyser powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należące do najgłębszych na świecie. Ale choć przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił Pod ziemią głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Docufiction Frammartina to mistrzowski przykład medytacyjnego, skupionego slow cinema. Nic dziwnego, że Xan Brooks z „The Guardian” nazwał go kinowym odpowiednikiem pustelnika na szczycie góry.

Lista kin i harmonogram seansów

Bilety dostępne są na stornach internetowych oraz w kasach poszczególnych kin.

Białystok – Forum – 14-16.04
Bytom – Centrum Kultury – 21-23.04
Gdańsk – Klub Żak – 11-13.04
Gdynia – Gdyńskie Centrum Filmowe – 7-13.04
Gliwice – Amok – 14-16.04
Gorzów Wielkopolski – 60 krzeseł – 7,11,12.04
Katowice – Światowid – 1,2,4.04
Kołobrzeg – Regionalne Centrum Kultury – 4-6.04
Konin – Oskard – 21-23.04
Kraków – Kino Pod Baranami – 31.03 - 2.04
Kraków – Agrafka – 21-23.04
Lublin – Bajka – 21-23.04
Łódź – Charlie – 31.03 - 2.04
Nowy Targ – MCK – 14-16.04
Opole – Meduza – 14-20.04
Poznań – Muza – 14-16.04
Szczecin – Zamek – 14-16.04
Warszawa – Muranów – 14-16.04
Warszawa – Amondo – 14-16 i 28-30.04
Wrocław – Kino Nowe Horyzonty – 21-23.04

LK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2023
Zobacz również
Łodzią po Wiśle. "Wracamy z tym, co mamy najlepszego"
Dokumentaliści, łączcie się! Zgłoszenia na pitching MDAG Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll