PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Filmowców Polskich ukazała się książka reporterska "24 dni po drugiej stronie" Macieja Odolińskiego.
Latem 1994 roku w położonej 60 km od Wrocławia niewielkiej wsi Szklary, na terenie nieczynnej, poniemieckiej kopalni niklu wydarzyła się jedna z najbardziej niezwykłych ludzkich historii. Zaplanowana na godzinę, lub dwie przygoda okazała się śmiertelną pułapką. Głód, zimno, cisza i nieprzenikniona ciemność w ciągu kilku pierwszych dni doprowadziły Adama i Rafała na skraj obłędu i śmierci głodowej...

"24 dni po drugiej stronie" jest pierwszą pełną relacją bohaterów i uczestników wydarzeń, daleko wykracza poza ramy reportażu, porusza niezwykłe i ważne tematy śmierci, miłości, losu i wiary. Zawiera 45 barwnych, w większości nie publikowanych fotografii.

- Początek typowo amerykański, część podziemna - bardzo dobra, nie mogłem się oderwać. To co dają główni bohaterowie jest pełne i naprawdę bardzo dobre" - tak o książce napisał Mariusz Szczygieł.

- To było przekroczenie wszelkich barier fizycznych i psychicznych. Taka sytuacja się nigdy jeszcze na świecie nie zdarzyła, nigdy! - to słowa Piotra Snopczyńskiego, alpinisty, himalaisty, ratownika GOPR, który po 24 dniach dotarł do Adama i Rafała.

Książka ukazała się pod koniec roku dzięki wsparciu Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Centrum Kultury w Ząbkowicach Śląskich. Opowiada o losach bohaterów filmu dokumentalnego z 1999 roku , ale przede wszystkim jest jedyną pełną relacją z niezwykłych wydarzeń jakie rozegrały się 7 pięter pod ziemią, w nieczynnej, poniemieckiej kopalni niklu i chryzoprazu koło Ząbkowic i Wrocławia.

Maciej Odolinski jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (1989), twórcą m.in. takich filmów jak "Studnia dusz" czy też "Ostra randka". Obecnie szuka producenta do pełnometrażowego filmu na podstawie swojej książki. Niedawno swój projekt prezentował w ramach SFPitch . Więcej informacji o zaprezentowanych projektach w ramach tego wydarzenia tutaj.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.12.2022
Zobacz również
„IO” i „Cicha ziemia” na VOD
Tomasz Arkusz – ojcowskim śladem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll