PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwają prace nad filmem „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”, fabularyzowanym dokumentem po ziemiach naszego kraju i Europy przed około 4000 laty.
Punktem wyjścia do filmu są kurhany z odnalezionymi w nich wyrobami z  brązu i złota - tzw. groby książęce z miejscowości Łęki Małe w pobliżu Kościana w Wielkopolsce, funkcjonujące również, jako „Wielkopolskie Piramidy”. Są to największe zbadane kurhany w Polsce. Zbudowane one zostały przez członków społeczności, którą dzisiaj archeolodzy nazywają kulturą unietycką. Profesor Janusz Czebreszuk – archeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który prowadzi badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Bruszczewie, twierdzi, że osada jest fenomenem na skalę światową.

Jak czytamy w zapowiedzi filmu, "Czas, o którym mówimy, to przejście z epoki neolitu do epoki brązu, czyli od epoki użytkowania kamienia do epoki pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na szeroką skalę. W okresie tym nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny, znacząco podniósł się poziom i jakość życia, nastąpiła też zmiana samego sposobu funkcjonowania społeczeństw. Nastąpiło wyraźne bogacenie się ludzi. Wyroby z brązu, które zaczęły funkcjonować w codziennym życiu, stały się zewnętrznym symbolem statusu społecznego i oznaką bogactwa. Tak zarysowana tematyka, w bezpośredni sposób przekłada się na wysoki walor poznawczy, informacyjny i edukacyjny filmu. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacji 3D, precyzyjnie zaplanowanym kadrom, przywołamy świat, który już dawno przestał istnieć".

Za reżyserię, scenariusz i produkcję filmu odpowiada Krzysztof Paluszyński, za kostiumy i charakteryzację - Alina Magnus-Burkiciak, za muzykę - Marcin Sady. Autorem zdjęć jest Rafał Jerzak, kierowniczką produkcji - Barbara Ławska. Konsultantem historycznym jest prof. dr. hab Maciej Kaczmarek. Producentem Filmu jest PFS PalFilmStudio.

 
fot. mat. promocyjne / Jarosław Romacki

Film „ Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej  ” powstaje dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami filmu są , również: Województwo Kujawsko –Pomorskie, Gmina Kamieniec.       
LK
PalFilmStudio
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2022
Zobacz również
"Johnny": Piotr Trojan i Dawid Ogrodnik w filmie o ks. Kaczkowskim (zwiastun)
„We Have One Heart” w konkursie serbskiego Festiwalu Interakcija
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll