Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Film "Rondele - wielka zagadka sprzed 7000 lat" zwyciężył w kategorii Najważniejsza Premiera 2022 roku w plebiscycie magazynu "Archeologia Żywa".
Film w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego to fabularyzowany dokument, prowadzący widza po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed 7 tys. lat. Punktem wyjścia do filmu są słabo rozpoznane i zbadane neolityczne rondele, które są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, jesteśmy w stanie odwiedzić świat, który już dawno przestał istnieć.
Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczności najstarszych rolników, którzy przybyli na ziemie obecnej Polski z terenów naddunajskich. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat przed naszą erą. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Struktura obiektu składała się z wielokrotnego sytemu koncentrycznych rowów-fos dochodzących niekiedy do 10 metrów szerokości i 6 metrów głębokości. Zwężające się ku dnu rowy miały przekrój w kształcie litery V lub Y. Rowy otaczały palisadę, zwykle potrójną, o kilku, najczęściej czterech wejściach. Wysokość palisady sięgała około 3 metrów.
Film składa się z fabularyzowanych scen (między innymi spektakularnej budowy rondela), wypowiedzi archeologów, niezwykle istotnej warstwy wizualnej filmu – animacji 3D, prezentacji filmowej odnalezionych artefaktów z omawianej epoki, dokumentacji prac archeologicznych dotyczących badania rondeli, ze szczególnym uwzględnieniem rondela w Nowym Objezierzu leżącego w województwie zachodniopomorskim.
Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio sp. z o.o.
Film "Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” jest dostępny na VOD TUTAJ .
MR
Archeologia Żywa
Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023
Światowa premiera "W Ukrainie" na 73. Berlinale
Pokaz dla ambasadorów. Damian Kocur z ekipą o "Chlebie i soli"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024